Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
30.12.2022 aktualizacja 30.12.2022

Zmiany klimatyczne przyczyniły się do sukcesu ewolucyjnego dinozaurów

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Dinozaury odniosły sukces ewolucyjny na początkowym etapie swego rozwoju dzięki zmianom klimatycznym – piszą naukowcy na łamach „Current Biology”.

W sukcesie ewolucyjnym dinozaurów w późnym triasie i wczesnej jurze kluczową rolę odegrały zmiany klimatu, nie zaś rywalizacja – dowodzą naukowcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Na przełomie triasu i jury doszło do wymierania, w wyniku którego wyginęły duże lądowe kręgowce, takie jak aetozaur o wyglądzie potężnego pancernika. Wówczas zwolniło się miejsce w ekosystemie dla dinozaurów, które skorzystały z okazji, żeby na ponad 100 mln lat zawładnąć światem.

Po wielkim wymieraniu sprzed ok. 201 mln lat nastąpiło globalne ocieplenie klimatu. Warunki okazały się korzystne na przykład dla czworonogich roślinożernych zauropodów, które rozprzestrzeniły się na nowe terytoria i przybrały gigantyczne rozmiary. Przykładem dużych, późnojurajskich zauropodów są diplodok czy brachiozaur.

Naukowcy zestawili dane o zmianach klimatycznych, w tym temperaturach i opadach, z rozprzestrzenieniem się dinozaurów o typie zauropodów. Ich zdaniem oba elementy współwystępują ze sobą, rozmieszczenie dinozaurów harmonizuje ze zmianami klimatycznymi.

Badacze planują rozszerzyć badania na kolejne etapy ewolucji dinozaurów.

Więcej: www.birmingham.ac.uk/news/2022/climate-change-played-key-role-in-dinosaur-success-story (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023