Uczelnie i instytucje

Polskie uczelnie otrzymają 16 mln zł na współpracę z ukraińskimi uczelniami w ramach programu "Solidarni z Ukrainą"

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polskie uczelnie należące do sojuszu Uniwersytetów Europejskich otrzymają łącznie prawie 16 mln zł na wsparcie współpracy z ukraińskimi uczelniami w ramach kolejnej odsłony programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej "Solidarni z Ukrainą".

Konferencja prasowa poświęcona inauguracji kolejnej edycji programu "Solidarni z Ukrainą" odbyła się we wtorek w siedzibie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w Warszawie.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski zaznaczył, że uczestniczące w programie uniwersytety otrzymają pieniądze na wsparcie studentów, doktorantów i pracowników naukowych z Ukrainy.

"To wsparcie na wszechstronne działania, począwszy od kontynuacji studiów poprzez kontynuację prac doktorskich, poprzez wizyty studyjne, konferencje i publikacje. Będzie to miało bardzo dobry wymiar współpracy międzynarodowej" – ocenił.

Według wiceministra edukacji program ma na celu "utrzymanie waloru intelektualnego narodu ukraińskiego". "Ten program ma na celu podtrzymanie kursu funkcjonowania szkolnictwa wyższego Ukrainy. Oby kadry naukowe, po jak najszybciej zakończonej wojnie, wróciły na Ukrainę, aby dalej kształcić studentów i prowadzić badania naukowe" – mówił.

"Zależy nam przede wszystkim na tym, aby nie wyjałowić państwa ukraińskiego. Chodzi o to, aby Ukraina utrzymała walor intelektualny, który jest jej potrzebny do odbudowy po zakończonej wojnie" – dodał.

Dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki wyjaśnił, że kiedy pięć lat temu powstała NAWA, nikt nie myślał o tym, by realizować zadania związane z bieżącą reakcją na potrzeby społeczności akademickiej. "Okazało się, że takie programy jak +Solidarni z Białorusią+ czy +Solidarni z Ukrainą+ są przykładem, że takie agencje mają rację bytu" – ocenił.

Jak stwierdził, zakończony został etap bieżącej pomocy stypendialnej. "Teraz przychodzi czas na refleksję, na to, aby zastanowić się, jak pomagać skutecznie do momentu zakończenia działań wojennych i jak pomóc Ukrainie w odzyskaniu kapitału intelektualnego po pożodze wojennej" – zaznaczył.

Podkreślił, że NAWA stawia na współpracę i wspólne projekty badawcze. "Dzięki sojuszom europejskim tworzymy pomost łączący Wschód z Zachodem i dajemy możliwość, aby włączyć nie tylko ukraińskich naukowców, doktorantów i studentów, ale również kadrę administracyjną, która będzie mogła uczestniczyć w wizytach studyjnych, stażach krótkookresowych i zdobędzie większy poziom wiedzy w zakresie funkcjonowania polskich jednostek akademickich" – powiedział Kostecki.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej rektorzy 3 z 18 uniwersytetów podpisali umowę dołączenia do programu. Byli to prorektor ds. studiów Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. arch. Jan Słyk, prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, partner sojuszu The Green European University dr hab. Marta Mendel i prorektor ds. współpracy z zagranicą Szkoły Głównej Handlowej, partner sojuszu The European University of Social Sciences dr hab. Jacek Prokop.

W skład sojuszu Uniwersytetów Europejskich czyli międzynarodowych partnerstw uczelni, wchodzi 18 polskich uczelni nadzorowanych przez ministra edukacji i nauki m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Pieniądze z programu mogą zostać przeznaczone na takie działania, jak: organizacja wymiany studentów, doktorantów i pracowników instytucji; udział w wizytach studyjnych, stażach, szkołach letnich lub szkołach zimowych, seminariach, warsztatach, szkoleniach lub intensywnych kursach; aktywny udział w konferencjach; opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych; rozwój lub przygotowanie nowych i innowacyjnych narzędzi i metod kształcenia; rozwój systemu zarządzania jakością w zakresie podniesienia jakości kształcenia i badań; prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych; przygotowanie wspólnych publikacji naukowych; sieciowanie i nawiązywanie współpracy pomiędzy uczelniami ukraińskimi a członkami sojuszy.

PAP - Nauka w Polsce, Iwona Żurek

iżu/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe NAWA

    NAWA otworzyła nabór do programu KATAMARAN

  • 29.05.2023. Rektor Politechniki Koszalińskiej Danuta Zawadzka na wmurowaniu Kamienia Węgielnego pod Centrum Wiedzy Cognitarium Politechniki Koszalińskiej w Koszalinie. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Dr hab. Danuta Zawadzka ponownie wybrana na rektora Politechniki Koszalińskiej

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera