Nauka dla Społeczeństwa

24.02.2024
PL EN
17.12.2022 aktualizacja 19.12.2022

Polski schron trafi na rynek

Fot. materiały prasowe WAT Fot. materiały prasowe WAT

Schron jednorodzinny zaprojektowany w WAT trafi do produkcji. Jest odporny na zagrożenia chemiczne, biologiczne i radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy, powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki i pożary zewnętrzne. Może również chronić przed działaniami balistycznymi.

Modułowy schron podwójnego przeznaczenia opracowany przy udziale naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej będzie produkowany przez polską firmę Mahton Schrony, która nabyła od uczelni licencję na wprowadzenie produktu na rynek - poinformowała Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

„Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi” – mówi kierownik projektu dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak z WAT cytowany w informacji prasowej.

Fot. materiały prasowe WAT
Fot. materiały prasowe WAT

Podkreśla, że czas wykonania obiektu jest minimalny, ponieważ poszczególne segmenty wykonuje się w zakładzie prefabrykacji, a następnie przewozi i montuje w miejscu budowy. Schron tworzą: układ funkcjonalny, konstrukcja z komponentami osłonowymi i instalacje specjalne, m.in. z zaworami przeciwwybuchowymi. Obiekt składa się z salonu, sypialni, kuchni, łazienki, pomieszczenia technicznego i przedsionka hermetyzującego. Posiada wejście główne i wyjście ewakuacyjne.

Schrony dla rodzin, a także przeznaczone na indywidualne potrzeby różnych firm, mogą być budowane na terenie działki – obok dowolnego budynku albo pod nim. W czasach pokoju schron może być wykorzystywany np. w charakterze pomieszczenia magazynowego lub miejsca spotkań. Po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń może spełniać funkcje komory normobarycznej.

Fot. materiały prasowe WAT
Fot. materiały prasowe WAT

Umowę licencyjną podpisali 13 grudnia 2022 r. rektor-komendant WAT Przemysław Wachulak i Michał Lorek, właściciela firmy budowlanej Fundament z Bydgoszczy, która wykonała prototyp oraz pełnomocniczka firmy Mahton.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024