Na cząstkach mikroplastiku osiadają różnorodne, toksyczne substancje. W takim połączeniu substancje te mogą dodatkowo zmieniać postać i stawać się bardziej niebezpieczne.
Mikroplastik - cząsteczki tworzyw o wielkości od kilku nanometrów do kilku milimetrów to coraz częściej znajdowane w środowisku zanieczyszczenie.
Wielu specjalistów podejrzewa, że same w sobie są one szkodliwe dla przyrody i ludzi, ale jednocześnie gromadzą się na nich różnorodne substancje innego typu, np. metale ciężkie czy trujące substancje organiczne.
Nowe badanie opisane na łamach magazynu „Environmental Science & Technology Letters” wskazuje na jeszcze jedno zagrożenie - przemiany toksycznych substancji łączących się z plastikowymi cząstkami.
Naukowcy z Hong Kong Polytechnic University odkryli, że na przykład chrom może zmienić swój stan oksydacyjny, a od niego zależy wpływ tego metalu na żywe organizmy. III poziom utlenienia jest relatywnie bezpieczny, ale IV - toksyczny. Po zmieszaniu z cząsteczkami polistyrenu chrom chętnie przechodził przemianę do trującej postaci.
Sytuacja się jeszcze pogarszała, gdy do mieszaniny badacze dodali substancje obecne w kremach z filtrami UV. Chrom wtedy łatwiej przyłączał się do plastiku i jeszcze szybciej zmieniał swój stopień utlenienia.
Druga z wymienionych mieszanin okazała się też toksyczna dla organizmów żywych, a konkretnie dla glonów. Wzrost alg był spowolniony, co eksperci wiążą z działaniem trującej formy chromu.
Wyniki, zdaniem naukowców, wskazują na nieznane dotąd zagrożenie związane z przemianami związków osiadających na zanieczyszczających środowisko tworzywach sztucznych.
Więcej informacji: https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.estlett.2c00689 (PAP)
Marek Matacz
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.