Uczelnie i instytucje

Prezydent powoła we wtorek Radę ds. nauki, szkolnictwa wyższego i innowacji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prezydent Andrzej Duda powoła we wtorek Radę ds. nauki, szkolnictwa wyższego i innowacji. Jak zapowiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, jednym z pierwszych zadań tego gremium będzie praca nad zmianami w ustawie o szkolnictwie wyższym.

Rada ds. nauki, szkolnictwa wyższego i innowacji będzie dziewiątą radą działającą w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Zostanie ona powołana we wtorek o godz. 12 w Pałacu Prezydenckim.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik zapowiedział, że jednym z pierwszych zadań stojących przed Radą będzie ocena funkcjonowania ustawy o szkolnictwie wyższym, wprowadzonej przez ówczesnego wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Jak mówił, głosy o potrzebie zmiany przepisów docierają do Pałacu Prezydenckiego z różnych środowisk akademickich.

Ustawa regulująca działalność szkolnictwa wyższego, Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 lub Konstytucja dla Nauki) - weszła w życie w październiku 2018 r., ale proces wdrażania poszczególnych przepisów w niej zapisanych rozłożony był na kilka lat.

Ustawa uzależniła wiele możliwości uczelni (m.in. nadawanie stopni naukowych) od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych przez siebie dyscyplinach. Poza tym po reformach uprawnienia do prowadzenia studiów i nadawania stopni naukowych są przypisane uczelniom, a nie ich jednostkom organizacyjnym. Ustawa i nowe rozporządzenie do niej zakładało nowy podział dziedzin i dyscyplin naukowych. Jest ich ponad dwa razy mniej, niż wcześniej.

Ustawa zakładała m.in. dwie ścieżki uzyskania doktoratu: szkoły doktorskie i tzw. ścieżkę z wolnej stopy; w szkołach doktorskich każdy doktorant ma zapewnione stypendium naukowe. Ponadto, ustawa otworzyła uczelniom drogę do tworzenia federacji.

Zmienił się również model finansowania szkolnictwa wyższego i nauki. Uczelnie mogą swobodniej decydować, na co konkretnie przeznaczą otrzymane środki. Pieniądze są kierowane do uczelni, a nie - jak wcześniej - do ich jednostek organizacyjnych (np. wydziałów).

PAP - Nauka w Polsce,  Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 26.07.2024. Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska (P) i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki (L) podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 26 bm. Spotkanie dotyczyło złożonego zawiadomienia do prokuratury i przyszłości Centrum Sieć Badawcza Łukasiewicz. PAP/Tomasz Gzell

    Szef sieci Łukasiewicz: skierowano zawiadomienie do prokuratury ws. b. prezesa Centrum Łukasiewicz

  • 08.06.2015 PAP/Paweł Supernak

    Wiceprezes PAN członkiem rady Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera