Nauka dla Społeczeństwa

27.03.2023
PL EN
18.11.2022 aktualizacja 18.11.2022

Poznań/ Zmarł dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa

13.02.2018. Prof. Andrzej M. Wyrwa. PAP/Marek Zakrzewski 13.02.2018. Prof. Andrzej M. Wyrwa. PAP/Marek Zakrzewski

Zmarł dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, historyk prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa – poinformował w czwartek Zakład Historii Średniowiecznej UAM w Poznaniu. Profesor miał 67 lat.

„Z ogromnym żalem informujemy, że dziś zmarł przedwcześnie prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, historyk i archeolog, badacz dziejów zakonu cystersów, przez lata kierujący ekspedycją zgłębiającą tajemnice klasztoru w Łeknie, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, charyzmatyczny wykładowca i nasz serdeczny kolega z zakładu” – poinformował w czwartek Zakład Historii Średniowiecznej, UAM w Poznaniu.

Profesor Wyrwa miał 67 lat. Był autorem licznych publikacji naukowych, popularno-naukowych i publicystycznych, w tym red. wydawnictw naukowych.

Wśród zainteresowań badawczych profesora były badania interdyscyplinarne nad przemianami osadniczo-kulturowymi i przyrodniczymi we wczesnośredniowiecznej Polsce i Europie, w tym badania specjalistyczne z zakresu nauk fizyko-chemicznych i przyrodniczych w powiązaniu z naukami historycznymi.

Zajmował się także historią kultury materialnej i życia codziennego w Polsce średniowiecznej i nowożytnej, w tym w środowiskach zakonnych. Prowadził badania nad siecią klasztorów mniszych, kanoniczych i mendykanckich w Polsce i Europie, w tym szczególnie interesowały go dzieje i kultura zakonu cystersów w Europie Środkowej i w Polsce.

W swojej pracy naukowej zajmował się także m.in. badaniami nad wierzeniami społeczeństwa polskiego od średniowiecza do czasów nowożytnych, a także badaniami romańskiej, wczesnogotyckiej i gotyckiej architektury sakralnej — murowanej i drewnianej w Polsce.

Prowadził też badania nad peregrynacjami pątników z ziem polskich w Europie i szlakami kulturowymi na ziemiach polskich i w Europie, a także interdyscyplinarne badania nad łekneńskim kompleksem osadniczym i dziejami klasztoru cysterskiego w Łeknie-Wągrowcu, miasta Łekna i kościoła w Tarnowie Pałuckim, oraz interdyscyplinarne badania klasztoru pocysterskiego w Lądzie nad Wartą.

Przez ostatnie lata prof. Wyrwa był dyrektorem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023