Poznań/ Zmarł dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa

13.02.2018. Prof. Andrzej M. Wyrwa. PAP/Marek Zakrzewski
13.02.2018. Prof. Andrzej M. Wyrwa. PAP/Marek Zakrzewski

Zmarł dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, historyk prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa – poinformował w czwartek Zakład Historii Średniowiecznej UAM w Poznaniu. Profesor miał 67 lat.

„Z ogromnym żalem informujemy, że dziś zmarł przedwcześnie prof. dr hab. Andrzej Marek Wyrwa, historyk i archeolog, badacz dziejów zakonu cystersów, przez lata kierujący ekspedycją zgłębiającą tajemnice klasztoru w Łeknie, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, charyzmatyczny wykładowca i nasz serdeczny kolega z zakładu” – poinformował w czwartek Zakład Historii Średniowiecznej, UAM w Poznaniu.

Profesor Wyrwa miał 67 lat. Był autorem licznych publikacji naukowych, popularno-naukowych i publicystycznych, w tym red. wydawnictw naukowych.

Wśród zainteresowań badawczych profesora były badania interdyscyplinarne nad przemianami osadniczo-kulturowymi i przyrodniczymi we wczesnośredniowiecznej Polsce i Europie, w tym badania specjalistyczne z zakresu nauk fizyko-chemicznych i przyrodniczych w powiązaniu z naukami historycznymi.

Zajmował się także historią kultury materialnej i życia codziennego w Polsce średniowiecznej i nowożytnej, w tym w środowiskach zakonnych. Prowadził badania nad siecią klasztorów mniszych, kanoniczych i mendykanckich w Polsce i Europie, w tym szczególnie interesowały go dzieje i kultura zakonu cystersów w Europie Środkowej i w Polsce.

W swojej pracy naukowej zajmował się także m.in. badaniami nad wierzeniami społeczeństwa polskiego od średniowiecza do czasów nowożytnych, a także badaniami romańskiej, wczesnogotyckiej i gotyckiej architektury sakralnej — murowanej i drewnianej w Polsce.

Prowadził też badania nad peregrynacjami pątników z ziem polskich w Europie i szlakami kulturowymi na ziemiach polskich i w Europie, a także interdyscyplinarne badania nad łekneńskim kompleksem osadniczym i dziejami klasztoru cysterskiego w Łeknie-Wągrowcu, miasta Łekna i kościoła w Tarnowie Pałuckim, oraz interdyscyplinarne badania klasztoru pocysterskiego w Lądzie nad Wartą.

Przez ostatnie lata prof. Wyrwa był dyrektorem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera