Nauka dla Społeczeństwa

26.09.2023
PL EN
29.10.2022 aktualizacja 29.10.2022

Światowy Kongres Kopernikański w 2023 r. odbędzie się w 550. urodziny astronoma

 28.10.2022. Od lewej: wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, radna Iwona Gibas, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Stanisław Mazur i rektor AGH Jerzy Lis podczas podpisania listu intencyjnego dotyczącego Światowego Kongresu Kopernikańskiego, organizowanego w związku z przypadającą w 2023 roku 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, 28 bm. w Krakowie. (mr) PAP/Art Service 2 28.10.2022. Od lewej: wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, radna Iwona Gibas, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Stanisław Mazur i rektor AGH Jerzy Lis podczas podpisania listu intencyjnego dotyczącego Światowego Kongresu Kopernikańskiego, organizowanego w związku z przypadającą w 2023 roku 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, 28 bm. w Krakowie. (mr) PAP/Art Service 2

Światowy Kongres Kopernikański odbędzie się w Toruniu, Olsztynie i Krakowie w 2023 r. w 550. urodziny astronoma. List intencyjny w sprawie organizacji części krakowskiej podpisały w piątek na Uniwersytecie Jagiellońskim władze uczelni wyższych, miasta i województwa.

Oficjalne otwarcie kongresu zaplanowano na 19 lutego w Toruniu – w dniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Kraków będzie miejscem spotkań od 24 do 26 maja. Zgodnie z zapowiedziami, wśród prelegentów pod Wawelem będą wybitni filozofowie i ekonomiści. Program obchodów jest przygotowywany.

Głównymi tematami na kongresie w Krakowie będą filozofia i ekonomia. "Już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte spotkania" – powiedział PAP przewodniczący rady naukowej wydarzenia prof. Jarosław Górniak, prorektor UJ ds. rozwoju. W części krakowskiej kongresu weźmie udział kilkudziesięciu prelegentów z całego świata. Wydarzenie pod Wawelem poprzedzą debaty kopernikańskie 28 listopada.

Olsztyńskie obrady będą poświęcone biografii Kopernika, z uwzględnieniem jego wykształcenia i okresu warmińskiego. Toruńska część kongresu zgromadzi kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki, historyków astronomii i nauk medycznych.

Podpisany w piątek w Collegium Maius UJ list intencyjny jest deklaracją gotowości współpracy przy organizacji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Sygnatariuszami dokumentu są: rektor UJ prof. Jacek Popiel, członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas, marszałek Małopolski Witold Kozłowski, rektor AGH prof. Jerzy Lis, rektor UEK prof. Stanisław Mazur i wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu w 1473 r., zmarł w 1543 we Fromborku. Studiował w Akademii Krakowskiej (dziś UJ). W tym czasie przyjął też prawdopodobnie święcenia kapłańskie. Naukę kontynuował na uniwersytetach włoskich.

Zasłynął jako ten, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Teorię heliocentryczną, zakładającą, że Słońce jest centrum Układu Słonecznego, a planety obiegają je, przedstawił w dziele "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich").

Poza astronomią Kopernik zajmował się medycyną, prawem, ekonomią i pracą administracyjną, m.in. zakładając pod Olsztynem kolejne wsie i nadając chłopom ziemię. Był kanonikiem warmińskim.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ joz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023