Nauka dla Społeczeństwa

26.03.2023
PL EN
28.10.2022 aktualizacja 28.10.2022

Na Uniwersytecie SWPS międzynarodowa konferencja o psychologii klinicznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak usprawnić pracę psychologów klinicznych dzięki użyciu chatbotów? Jak wykorzystywać eye-tracking w badaniach klinicznych? Jakie terapie wykorzystywać w leczeniu depresji? - odpowiedzi m.in. na te pytania będą szukać uczestnicy konferencji „Clinical psychology now!” na Uniwersytecie SWPS.

W programie konferencji, która odbędzie się 11-12 listopada br., przewidziano ponad dwadzieścia spotkań w różnorodnej formule, które będą dotyczyć najbardziej aktualnych problemów związanych z opieką psychologiczną, w tym także Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11, szkoleń i superwizji w zakresie CBT czy wpływu pandemii COVID–19 na psychikę pacjentów.

"Na konferencji, której nadaliśmy tytuł +Clinical Psychology Now!+, chcemy rozmawiać nie tylko o wyzwaniach, ale także o rozwiązaniach, nad którymi pracujemy. Implementacja i upowszechnienie tych rozwiązań leży jednak nie tylko w zakresie odpowiedzialności specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Jest to wspólna odpowiedzialność naukowców, psychoterapeutów, lekarzy, polityków, samorządowców, agend rządowych i organizacji pozarządowych" – podkreślił cytowany w komunikacie Uniwersytetu SWPS jego rektor, prof. Roman Cieślak, który jest też przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

W zaproszeniu na konferencję czytamy, że w ostatnich latach psychologia kliniczna dynamicznie się zmienia. Zwrócono uwagę, że rozwijane są nowe metody badawcze i powstają kolejne rodzaje interwencji psychologicznych oraz terapii. Podkreślono stale rosnące zapotrzebowanie na usługi w zakresie zdrowia psychicznego, co wynika z coraz większej presji ekonomicznej, ekologicznej i społecznej, której doświadczają ludzie na całym świecie. Wymierny wpływ na tę sytuację ma również pandemia COVID–19 oraz jej konsekwencje, takie jak izolacja społeczna, wzrost bezrobocia czy utrudniony dostęp do usług zdrowotnych. Ponadto wojna w Ukrainie negatywnie oddziałuje na samopoczucie wielu osób, podważając ich poczucie bezpieczeństwa i wywołując strach, lęk, a nawet traumę.

Międzynarodowa Konferencja EACLIPT 2022 „Clinical psychology now!” jest organizowana przez Uniwersytet SWPS, European Association of Clinical Psychology and Psychological Treatment (EACLIPT) oraz spółkę SWPS Innowacje. Wydarzenie będzie odbywać sie w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie, ale możliwy jest udział online.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023