Naukowcy PŁ tworzą biomateriały dla urologii

Zdjęcie naukowców przy stworzonej przez nich biodrukarce  fot. PŁ
Zdjęcie naukowców przy stworzonej przez nich biodrukarce fot. PŁ

Biomateriały pozwalające na wydrukowanie z nich cewki moczowej dla chłopców z wadą wrodzoną - spodziectwem tworzą inżynierowie materiałowi z Politechniki Łódzkiej. Zbudowali też biodrukarkę 3D.

Spodziectwo to wada rozwojowa chłopców związana brakiem pewnego odcinka cewki moczowej. Jak wyjaśniają naukowcy z Politechniki Łódzkiej w materiale prasowym uczelni, na rynku nie ma rozwiązań, które pozwoliłyby na leczenie takich pacjentów – pozostają jedynie techniki operacyjne.

Nad biomateriałami dla urologii pracuje zespół kierowany przez dr hab. inż. Dorotę Bociagę z Instytutu Inżynierii Materiałowej. Badacze współpracują m.in. ze specjalistami w zakresie chirurgii i urologii dziecięcej.

Jak wyjaśnia liderka projektu, układ zawiera trzy elementy. Sztywne rusztowanie z materiału termoplastycznego może przeciwstawić się naporowi otaczających tkanek. Warstwa polimerowa o właściwościach antybakteryjnych jest konieczna z uwagi na obecność moczu. Z kolei hydrożele zawierają żywy materiał biologiczny - komórki pochodzące z pobrań od pacjentów, wraz ze składnikami stymulującymi je do tworzenia tkanki w miejscu, w której jej brakuje.

Jednym z osiągnięć naukowców jest biodrukarka 3D, która wydrukuje struktury rurowe z kilku materiałów o różnych wymaganiach technologicznych. Naukowcy złożyli wnioski patentowe - jeden na rozwiązanie materiałowe - drugi w zakresie rozwiązania konstrukcyjnego biodrukarki 3D.

W skład zespołu wchodzą: dr hab. inż. Anna Sobczyk-Guzenda, dr inż. Marian Cłapa, dr inż. Marta Kamińska, mgr inż. Mateusz Bartniak, mgr inż. Adrianna Wierzbicka oraz mgr inż. Aleksandra Bednarek. Z naukowcami współpracują dr Marek Krakós ze szpitala im. J. Korczaka w Łodzi oraz prof. Piotr Wilczek - kierownik Pracowni Bioinżynierii w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Badania są realizowane w projekcie MATURO 3D finansowanym z Nartodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu strategicznego TECHMATSTRATEG dotyczącego badań naukowych w obszarze nowoczesnych technologii materiałowych.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: dzięki postępowi nauki ostra białaczka szpikowa może być leczona coraz lepiej

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli aplikację dla najmłodszych z cukrzycą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera