Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
02.10.2022 aktualizacja 02.10.2022

Prześledzono temperatury w Antarktyce z ostatnich 45 mln lat

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Udało się prześledzić temperatury w Antarktyce z ostatnich 45 mln lat – informują naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.

Na podstawie analizie mikroskamieniałości badacze z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii prześledzili zmiany temperatur w Antarktyce w ostatnich 45 milionach lat.

Dzięki tym badaniom można będzie precyzyjniej przewidzieć czekające nas następstwa zmian klimatu, m.in. w zakresie podnoszenia się poziomu mórz. Stopienie się lodowców antarktycznych oznacza podniesienie się poziomu mórz na świecie nawet o 50 m.

Naukowcy badali mikroskamieniałości z próbek pochodzących z drążenia w dnie oceanu. Te mikroskamieniałości to tak naprawdę pojedyncze cząsteczki tłuszczowe, nierozpuszczalne w wodzie, będące wytworem organizmów jednokomórkowych – archeonów.

Archeony dostosowują skład swojej zewnętrznej, ochronnej błony tłuszczowej do temperatury morza. Badając te zmiany, naukowcy śledzili zmienność temperatur wody morskiej.

„Zapis, jaki uzyskaliśmy, pozwala nam zyskać szeroki ogląd zmienności temperatur w Antarktyce i ich związku z ilością lodu i topografią. Otwiera również drogę do ulepszenia naszych prognoz, odnoszących się do przyszłych zmian” – podkreśla James Bendle z University of Birmingham (Wlk. Brytania).

Więcej: https://www.birmingham.ac.uk/news/2022/scientists-chart-45-million-years-of-antarctic-temperature-change (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022