Uczelnie i instytucje

Dwóch kandydatów na stanowisko prezesa Polskiej Akademii Nauk

19.08.2011 Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk.  PAP/Wojciech Pacewicz
19.08.2011 Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz

Wpłynęły dwa zgłoszenia kandydatów na stanowisko prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN). Są nimi prof. Marek Konarzewski i prof. Paweł Rowiński - podała akademia. Wybory zaplanowano na 20 października br.

Jak czytamy na stronie PAN, komisja wyborcza do spraw wyboru prezesa i wiceprezesów PAN na kadencję 2023-2026 przekazała, że wpłynęły dwa zgłoszenia kandydatów na stanowisko prezesa PAN.

Kandydatami są członek korespondent PAN, prof. Marek Konarzewski i członek rzeczywisty PAN, obecny wiceprezes PAN, prof. Paweł Rowiński. Wybory prezesa odbędą się na 147. sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN 20 października br.

Prof. Marek Konarzewski pracuje w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w zagadnieniach z pogranicza ekologii, biologii ewolucyjnej, fizjologii i genetyki zwierząt, w szczególności ewolucji składowych budżetów energetycznych i mechanizmów fizjologicznych warunkujących plastyczność fenotypową. Był wiceprezesem oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku w latach 2015-2022. Jest członkiem korespondent PAN od 2010 roku z Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN.

Drugi kandydat, prof. Paweł Rowiński jest członkiem korespondentem PAN od 2010 roku, członkiem rzeczywistym PAN - od 2022 roku z Wydziału III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN. Jest związany z Instytutem Geofizyki PAN. Specjalizuje się w hydrodynamice i hydrologii, modelowaniu matematycznym oraz badaniach eksperymentalnych procesów hydrologicznych oraz hydrofizycznych. Prof. Rowiński jest wiceprezesem PAN od 2015 r.

Obecnie prezesem PAN jest prof. Jerzy Duszyński (ur. w 1949 r.). Jest biochemikiem związanym z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Specjalizuje się w dziedzinie metabolizmu energetycznego i molekularnych podstaw chorób mitochondrialnych i neurodegeneracyjnych.

Ukończył Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UW (w 1971 r.). W 1975 roku uzyskał stopień doktora, a w 1983 roku – doktora habilitowanego. W 1993 roku otrzymał nominację profesorską. Odbył liczne staże zagraniczne, m.in. w laboratoriach J.R. Williamsona w Pennsylvania University oraz K.F. LaNoue w PennState University.

W latach 2008-2009 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w gabinecie Donalda Tuska. W 2011 r. Duszyński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku po raz pierwszy wybrano go prezesem PAN.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera