Nauka dla Społeczeństwa

11.12.2023
PL EN
09.09.2022 aktualizacja 09.09.2022

Lubelskie/ Muzeum Badań Polarnych zostanie przeniesione do filii UMCS w Puławach

25.06.2021. Część zbiorów Muzeum Badań Polarnych w Puławach. PAP/Wojtek Jargiło 25.06.2021. Część zbiorów Muzeum Badań Polarnych w Puławach. PAP/Wojtek Jargiło

Muzeum Badań Polarnych zostanie przeniesione do budynku filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Puławach, który został zakupiony za 5,5 mln zł. Jak wyjaśniono, dotychczasowa siedziba instytucji wymagałaby dodatkowych środków finansowych na gruntowny remont.

Porozumienie dotyczące zakupu filii UMCS położonej przy ul. 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego 18 w Puławach zostało podpisane w czwartek w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Wartość nieruchomości wynosi ponad 5,5 mln zł, z czego 2,4 mln zł pokryje Muzeum Badań Polarnych, a ponad 3 mln zł przeznaczy samorząd województwa lubelskiego.

Jak podano w komunikacie, dotychczas muzeum wynajmowało budynek będący własnością Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy ul. Czartoryskich 6a w Puławach, który okazał się niewystarczający.

„Budynek wymaga gruntownego remontu i poniesienia dodatkowych nakładów finansowych, szacowanych na kwotę ok. 3 mln zł. Koszty te związane są z koniecznością dostosowania budynku do potrzeb obiektu użyteczności publicznej poprzez m.in. usunięcie barier architektonicznych utrudniających dostęp dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnienie miejsc parkingowych dla odwiedzających, poprawę dostępu do nieruchomości, w tym transportu eksponatów” – przekazano.

Podkreślono, że nowa siedziba przy ul. 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego 18 w Puławach posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, gotową przestrzeń biurową, dogodną przestrzeń archiwizacyjną, obszerną aulę stanowiącą idealne miejsce na prezentację wystawy stałej, a także parking z 33 miejscami parkingowymi.

„Całkowita powierzchnia budynku wynosi 1628 metrów kw., jednak muzeum przez dwa lata będzie wynajmowało od UMCS pomieszczenia zlokalizowane na parterze o łącznej powierzchni 952 metrów kw.” – można przeczytać w komunikacie.

Muzeum Badań Polarnych w Puławach zostało powołane 27 maja 2020 r. Od 25 czerwca 2021 r. Województwo Lubelskie prowadzi tę instytucję wspólnie z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W sierpniu br. Sejmik Województwa Lubelskiego wyraził zgodę na zakup budynku Wydziału Zamiejscowego UMCS w Puławach, mającego być docelową siedzibą Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Muzeum Badań Polarnych jest pierwszym takim muzeum w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rzeźby z kości morsa, strój Eskimosa, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię. Zwiedzający mogą zobaczyć też skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych. Muzeum posiada również kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii.

W zbiorach instytucji znajdują się także zdjęcia z polskich wypraw badawczych, kilkaset map i duży księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Muzeum otrzymało w depozyt zbiór dwóch tysięcy eksponatów z dawnego Muzeum Regionalnego PTTK w Puławach. Wśród nich znajdują się starodruki, a także XIX-wieczne wydawnictwa, których autorką była księżna Izabella Czartoryska.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023