Uczelnie i instytucje

Kielce/ GUM poszukuje specjalistów do Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Główny Urząd Miar poszukuje specjalistów do pracy w Świętokrzyskim Kampusie Laboratoryjnym w Kielcach. Równolegle z procesami rekrutacyjnymi trwa budowa ośrodka badawczego, w którym najlepsi kandydaci znajdą zatrudnienie - poinformował w poniedziałek GUM.

W ramach pierwszego etapu inwestycji w stolicy woj. świętokrzyskiego powstanie sześć laboratoriów – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej. Budowa kampusu w Kielcach ma zostać zakończona jesienią 2023 roku. Potem nastąpi montaż aparatury badawczej, a pełne uruchomienie kampusu planowane jest w styczniu 2024 roku. Wtedy już laboratorium wraz z kadrą powinno w pełni funkcjonować.

W związku z tym Główny Urząd Miar prowadzi rekrutacje specjalistów, którzy rozpoczną pracę w kampusie. Jak poinformował w poniedziałek GUM kandydaci muszą przejść szkolenia w ośrodkach krajowych i zagranicznych. Na pierwsze cztery stanowiska, na które przeprowadzono proces rekrutacyjny chętnych było 59 osób.

Kolejne nabory chętnych będą odbywały się w ciągu bieżącego i następnego roku. Dzięki temu cała kadra Kampusu będzie mogła zdobyć doświadczenie i niezbędne umiejętności jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem działania przez tę instytucję. Początkowo w Kielcach ma zostać zatrudnionych 30 metrologów.

"Po uruchomieniu ŚKL będzie możliwość realizacji własnych projektów badawczych, dzięki czemu będę mogła dalej podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Najważniejszym punktem będzie tutaj praca w nowoczesnym laboratorium wyposażonym w najdokładniejsze urządzenia do najbardziej precyzyjnych pomiarów" – uważa Paulina Wróbel z Laboratorium Siły, Twardości i Ciśnienia GUM.

Dodatkowo pracownicy GUM będą mieli możliwość realizacji doktoratów wdrożeniowych w kooperacji z uczelniami w kraju. Doktoranci podążający tą ścieżką mogą liczyć na dodatkowe stypendium – poza samą wypłatą za pracę dla GUM.

"Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar to kluczowa dla regionu świętokrzyskiego, ale także całej Polski inwestycja. To pokazuje jak dynamicznie rozwija się metrologia w naszym kraju. Powstająca tu baza laboratoryjna daje ogromne możliwości rozwoju obszaru badań stricte metrologicznych, ale także związanych z wdrożeniami dla przedsiębiorców. Dołączenie do zespołu GUM i Politechniki Świętokrzyskiej w ramach realizowanego projektu kampusu będzie z pewnością wielką przygodą i serdecznie zachęcam by stać się częścią tej drużyny" – powiedział Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar.

Kampus instytucji znajdzie się na północnym zboczu góry Hałasa w Kielcach. Za tą lokalizacją przemawiało oddalenie od źródeł potencjalnych niekorzystnych oddziaływań (w zakresie drgań, hałasu, zanieczyszczeń i promieniowania elektromagnetycznego) oraz dobra dostępność infrastruktury komunikacyjnej.

Strategicznym celem zaplanowanej infrastruktury badawczej Kampusu jest wykorzystanie metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym oraz utworzenie centrum polskiej metrologii – miejsca, w którym spotykać się będą środowiska badawcze, naukowe oraz związane z przemysłem.

Laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczy m.in. fontannę cezową, która służyć będzie do wspierania systemu dystrybucji czasu w Polsce dla sektorów gospodarki wymagających precyzyjnie, nieprzerwanie, wiarygodnie i niezawodnie odmierzanego czasu (z dokładnością przynajmniej do milisekund), tj. dla: energetyki, telekomunikacji, teleinformatyki, systemów IT, bankowości i finansów.

Koszt pierwszego etapu budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach wyniesie około 220 mln zł. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Uniwersytet Przyrodniczym w Poznaniu

    Badaczka: może to owady uratują nas przed zwałami plastiku

  • 12.06.2018. Zakład Produkcyjny PKN Orlen w Płocku. PAP/Marcin Bednarski

    Orlen rekrutuje studentów i absolwentów uczelni na letnie, płatne praktyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera