Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
22.11.2019 aktualizacja 22.11.2019

Na GUMed otwarto Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej otwarto na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Znajdujące się w placówce pracownie wyposażone są w fantomy pozwalające kardiologom przećwiczyć bardzo skomplikowane procedury w warunkach symulacyjnych – poinformował GUMed.

Jak poinformowała uczelnia, pracownie Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej GUMed wyposażone są w ”sześć fantomów do badań echokardiograficznych nieinwazyjnych, tzw. przezklatkowych oraz mało inwazyjnych, przezprzełykowych". Znajduje się tam też jeden fantom do badań serca i naczyń wieńcowych, wykonywania koronarografii (inwazyjnego badania serca), angioplastyk, czyli mechanicznego poszerzania zwężonych tętnic wieńcowych doprowadzających krew do serca, a nawet wszczepiania zastawek serca bez otwierania klatki piersiowej.

Cytowany w komunikacie koordynator Centrum prof. Marcin Fijałkowski powiedział, że fantomy pozwalają lekarzom kardiologom nauczyć się właściwie reagować w rozmaitych sytuacjach, a Centrum pozwala na przećwiczenie bardzo skomplikowanych procedur w warunkach symulacyjnych, zanim lekarzom przyjdzie je realizować w sytuacji realnego zabiegu na sali operacyjnej.

Rektor GUMed, kardiolog prof. Marcin Gruchała zauważył, że teraz lekarze mogą wszystko przećwiczyć przed kontaktem z pacjentem. Podkreślił, że fantomy pozwalają też na przeanalizowanie zabiegu, który się przeprowadziło i sprawdzenie czy został on wykonany w sposób optymalny. ”Tu chodzi nie tylko o kształcenie nowych specjalistów, ale też o podnoszenie kwalifikacji obecnej kadry medycznej oraz utrzymanie zdolności, kwalifikacji i umiejętności” – dodał.

Partnerem projektu jest Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, będący głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym o najwyższym stopniu referencyjności w kraju. Cytowany w komunikacie zastępca dyrektora Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prof. Cezary Kępka, poinformował, że w grudniu br. Centrum symulacji ruszy także w Warszawie.

Jak zaznaczono w komunikacie w sumie w dwóch centrach – Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie przeszkolonych ma być 900 lekarzy z całej Polski. Szkolenia te są organizowane w ramach projektu ”Podniesienie jakości wysokospecjalistycznego kształcenia podyplomowego w zakresie kardiologii” finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na lata 2014-2020. Budżet projektu, oprócz szkoleń zakładał też zakup specjalistycznego sprzętu i wynosi ponad 10 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Szywała

mss/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022