European Rover Challenge: mistrzostwa łazików marsjańskich we wrześniu w Kielcach

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

We wrześniu na jednym z największych torów marsjańskich na świecie zmierzy się 16 najlepszych na świecie drużyn robotycznych - w tym także kilka drużyn z Polski. Podczas European Rover Challenge, który odbędzie się od 9 do 11 września w Kielcach, przewidziano też debaty, prezentacje nowoczesnych technologii i inne atrakcje.

European Rover Challenge (ERC) to największe w Europie międzynarodowe wydarzenie kosmiczne łączące zawody łazików marsjańskich z wydarzeniami popularyzującymi wiedzę o Kosmosie i pracę w sektorze kosmicznym.

W ramach konkursu przewidziano dwie konkurencje: w formule ON-SITE zespoły studentów z całego świata projektują i budują w pełni funkcjonalne łaziki marsjańskie. Łazik musi być samodzielną, mobilną jednostką. Zespoły będą rywalizować na sztucznym torze marsjańskim w Polsce, wykonując liczne i wymagające zadania.

Jest również konkurencja REMOTE - dla twórców oprogramowania. W ramach niej wszystkie zespoły korzystają z tego samego sprzętu (łazik Leo Rover i robotyczne ramię UR), z którym będą się łączyły zdalnie przez Internet z dowolnego miejsca na Ziemi. Zwycięzcą zawodów zostanie ta drużyna, która najrzetelniej przygotuje oprogramowanie niezbędne do realizacji misji oraz wykaże się skutecznością w zarządzaniu zespołem, reagowaniu na sytuacje krytyczne.

Zawody marsjańskie to niejedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 zaplanowano interdyscyplinarne debaty dot. przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach księżycowych, jak i ważnych tematów związanych z komercjalizacją i wykorzystaniem technologii kosmicznych na Ziemi.

Goście wydarzenia będą też mogli zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne, doświadczyć filmów 3D, wyjaśniających zjawisko zorzy polarnej czy opisujących strukturę lodowych pierścieni Jowisza, a także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej. Dzięki transmisjom i relacjom na żywo w mediach społecznościowych do ERC będzie mogła dołączyć publiczność z całego świata.

Wśród prelegentów tegorocznej edycji zobaczymy m.in.: Gianfranco Visentina, kierującego Sekcją Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorza Wrochnę – prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, Artemis Westenberg – dyrektor generalną Explore Mars Europe, Marię Antoniettę Perino – dyrektor ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej w Thales Alenia Space, czy dr Gernota Groemera – założyciela i dyrektora administracyjnego Austriackiego Forum Kosmicznego.

Każdy dzień zawodów ma swój motyw przewodni. W pierwszym dniu tym motywem jest Mars, w drugim - Księżyc, a w trzecim - Ziemia.

Zawody łazików i spotkania przewidziane w ramach Strefy Inspiracji odbędą się na kampusie głównym Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Szczegóły na stronie wydarzenia (https://roverchallenge.eu/).

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest portal PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera