Superciężka rakieta księżycowa SLS dotarła na wyrzutnię startową

Rakieta Space Launch System (SLS) na platformie startowej w Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy’ego na Florydzie (USA). Źródło: NASA/Joel Kowsky
Rakieta Space Launch System (SLS) na platformie startowej w Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy’ego na Florydzie (USA). Źródło: NASA/Joel Kowsky

Najpotężniejsza rakieta świata – Space Launch System (SLS) – jest już na wyrzutni startowej. Trwają przygotowania do pierwszej misji w ramach programu Artemis, czyli powrotu człowieka na Księżyc.

NASA poinformowała, że 17 sierpnia o godz. 13:30 polskiego czasu rakieta Space Launch System oraz statek kosmiczny Orion dotarły do Kompleksu Startowego 39B w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie w USA. Ich podróż do tego miejsca z budynku, w którym dokonywano wcześniejszych prac, trwała 10 godzin.

Rakieta była już wcześniej dwukrotnie ustawiana na stanowisku startowym, w marcu i czerwcu b.r., ale działo się to jedynie na potrzeby testów. Teraz została ustawiona do prawdziwego lotu.

W najbliższych dniach inżynierowie i technicy skonfigurują systemy wyrzutni do startu. Planowana data startu to 29 sierpnia.

Rakieta SLS posłuży do misji w ramach programu Artemis. Artemis I będzie bezzałogowym testem dla rakiety i statku Orion. Celem jest oblecenie Księżyca i powrót na Ziemię. Misja ma potrwać kilka tygodni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, następny lot Artemis II w 2024 roku będzie już załogowy, a w przypadku Artemis III w 2025 roku ma być już lądowaniem astronautów na powierzchni Księżyca.

Rakieta Space Launch System (SLS) to projektowana przez NASA potężna rakieta nośna, która będzie służyć do lotów załogowych na Księżyc, a w przyszłości także na Marsa i do innych misji w głębokiej przestrzeni kosmicznej. W miarę potrzeb będzie ewoluować do coraz mocniejszych konfiguracji.

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera