Nauka dla Społeczeństwa

27.11.2022
PL EN
23.08.2022 aktualizacja 23.08.2022

Handel jakością wody jako sposób na zanieczyszczenia

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Odkupywanie przez emitujących dużo zanieczyszczeń „kredytów” na czystość wody od tych, którzy emitują mniej niż im wolno, może pomóc w ograniczeniu zanieczyszczenia wody – uważają autorzy publikacji na łamach pisma „Contemporary Economic Policy”.

Artykuł zawiera obszerny przegląd doświadczeń z programami handlu jakością wody na całym świecie na przestrzeni ponad czterech dekad. Z tego przeglądu nie wynika żaden pojedynczy czynnik sukcesu lub porażki, zwykle pewną rolę odgrywa kombinacja czynników.

Autorzy zauważają, że jednym z największych wyzwań związanych z funkcjonowaniem programów handlu jakością wody jest to, że produkcja rolna, będąca ważnym źródłem zanieczyszczeń w wielu zlewniach, pozostaje w dużej mierze nieuregulowana.

„Istnieje potencjał, aby handel jakością wody mógł dalej ewoluować i służyć jako opłacalny instrument kontroli zanieczyszczeń, ale wymaga to pobudzenia woli politycznej, w szczególności stworzenia czynników regulacyjnych dla wszystkich źródeł zanieczyszczeń, usprawnienia konkurencyjnych programów politycznych oraz uczynienia kosztów i korzyści z handlu jasnymi i widocznymi dla wszystkich uczestników programu” – powiedział autor dr Haiyan Liu z University of Waterloo w Kanadzie.

DOI 10.1111/coep.12583

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022