Odkupywanie przez emitujących dużo zanieczyszczeń „kredytów” na czystość wody od tych, którzy emitują mniej niż im wolno, może pomóc w ograniczeniu zanieczyszczenia wody – uważają autorzy publikacji na łamach pisma „Contemporary Economic Policy”.
Artykuł zawiera obszerny przegląd doświadczeń z programami handlu jakością wody na całym świecie na przestrzeni ponad czterech dekad. Z tego przeglądu nie wynika żaden pojedynczy czynnik sukcesu lub porażki, zwykle pewną rolę odgrywa kombinacja czynników.
Autorzy zauważają, że jednym z największych wyzwań związanych z funkcjonowaniem programów handlu jakością wody jest to, że produkcja rolna, będąca ważnym źródłem zanieczyszczeń w wielu zlewniach, pozostaje w dużej mierze nieuregulowana.
„Istnieje potencjał, aby handel jakością wody mógł dalej ewoluować i służyć jako opłacalny instrument kontroli zanieczyszczeń, ale wymaga to pobudzenia woli politycznej, w szczególności stworzenia czynników regulacyjnych dla wszystkich źródeł zanieczyszczeń, usprawnienia konkurencyjnych programów politycznych oraz uczynienia kosztów i korzyści z handlu jasnymi i widocznymi dla wszystkich uczestników programu” – powiedział autor dr Haiyan Liu z University of Waterloo w Kanadzie.
DOI 10.1111/coep.12583
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.