Nierówny podział obowiązków domowych w dzieciństwie ma wpływ na „gender pay gap” – lukę płacową między mężczyznami i kobietami – ustalili brytyjscy naukowcy.
Według UNICEF dziewczynki są od 8. roku życia dużo częściej obarczane obowiązkami domowymi niż chłopcy. Wykonują 40 proc. więcej pracy niż chłopcy.
Naukowcy z University of East Anglia (UEA), Uniwersytetu Birmingham i Uniwersytetu Brunel przeprowadzili podłużne badanie kohortowe ubóstwa w dzieciństwie w czerech krajach: Indiach, Etiopii, Peru i Wietnamie. Naukowcy śledzili losy 12 000 dzieci przez 14 lat – zaczynając od 8. roku życia. Udało im się ustalić, że dziewczynki nadmiernie obciążone obowiązkami domowymi, za które nigdy nie dostawały zapłaty, miały dużo mniej czasu na edukację, a w rezultacie – kiedy osiągnęły 22. rok życia i poszły do płatnej pracy, ich wynagrodzenie było niższe niż wynagrodzenie chłopców, którzy byli ich rówieśnikami.
Wyniki badania zostały opublikowane z czasopiśmie Feminist Economics.
Zdaniem dr Nicholasa Vasilakosa z UEA, projektując założenia polityki ds. walki z nierównością płci w płatnej pracy, trzeba uwzględnić nieodpłatną pracę w dzieciństwie.
„Inwestowanie w zatrudnienie młodzieży ma kluczowe znaczenie dla programów rozwoju i pomogłoby krajom osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju ONZ dotyczący godnej pracy dla wszystkich do 2030 r.” – powiedział dr Nicholas Vasilakos z Sustainable Business Economics and Public Policy UEA.
Zdaniem prof. Fiony Carmichael z Birmingham Business School nierówny podział obowiązków domowych między dziewczynkami i chłopcami w dzieciństwie jest skorelowany z niższą pozycją kobiet na rynku pracy, a co za tym idzie – z niżą pozycją społeczną.
„Dłuższe godziny nieodpłatnej pracy w gospodarstwie domowym, które skracają czas nauki dziewcząt, mogą zatem ograniczyć ich przyszłe życie, ograniczając możliwości zatrudnienia” – powiedziała prof. Fiona Carmichael.
Badacze zauważyli, że po osiągnięciu 22. roku życia już wystąpiły różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn. Godzinowa stawka kobiet wynosiła 1,46 dolarów, a mężczyzn – 1,77. Znacznie mniej kobiet podjęło pracę w ogóle – 71 proc. – to o 15 proc. mniej niż w przypadku mężczyzn (86 proc.)
Więcej informacji w materiale źródłowym: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13545701.2022.2084559?scroll=top&needAccess=true (PAP)
Urszula Kaczorowska
uka/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.