Nauka dla Społeczeństwa

14.04.2024
PL EN
14.07.2022 aktualizacja 14.07.2022

Duże zainteresowanie studiami w języku ukraińskim na Politechnice Krakowskiej

31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski 31.03.2021. Główny budynek Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. PAP/Łukasz Gągulski

Ponad trzech kandydatów ubiega się o jedno miejsce na studia w języku ukraińskim na Politechnice Krakowskiej. Zainteresowanie przerosło oczekiwania uczelni. Uczelnia deklaruje, że całe studia będą darmowe, choć na razie zapewnione jest finansowanie tylko na pierwszym roku.

Politechnika Krakowska (PK) po wybuchu wojny w Ukrainie ogłosiła, że w roku 2022/2023 uruchomi bezpłatne studia inżynierskie – kierunki budownictwo i transport – w języku ukraińskim dla kandydatów narodowości ukraińskiej i uciekających przed wojną osób innych narodowości, posługujących się tym językiem.

Studia te, jak informowały władze uczelni, mają pomóc w przygotowaniu fachowców, którzy odbudują zniszczoną przez wojnę Ukrainę.

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez PK, na jedno miejsce na tych studiach przypada ponad 3,5 kandydatów.

"Zainteresowanie jest bardzo duże, większe niż się spodziewaliśmy" – zwróciła uwagę rzecznik prasowy uczelni Małgorzata Syrda-Śliwa.

Wydział Inżynierii Lądowej PK przygotował dla kandydatów z Ukrainy 72 miejsca na kierunku budownictwo i 36 miejsca na kierunku transport. Na oba kierunki zarejestrowały się 383 osoby – na budownictwo – 220, na transport – 163. Część z kandydatów nie mogła przedstawić do rekrutacji świadectwa maturalnego, dla tych osób wydział przygotował egzamin wstępny z matematyki w języku ukraińskim. Poprzedził go kurs przygotowawczy z matematyki, przygotowany przez pracowników Politechniki Krakowskiej. Do egzaminu w poniedziałek 11 lipca przystąpiły 182 osoby, które przebywają legalnie w Polsce i mają nadany PESEL. Trwa sprawdzanie prac egzaminacyjnych.

Wydział Inżynierii Lądowej PK podtrzymuje deklarację, że całe studia będą darmowe. Finansowanie pierwszego roku ma być oparte na środkach z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

"Władze uczelni i wydziału pracują obecnie nad zbudowaniem finansowania także na kolejne lata studiów, mamy pełne przekonanie, że się to uda, bo nasza oferta wsparcia Ukrainy i jej odbudowy jest unikatowa i niezwykle potrzebna. Patrząc na skalę zniszczeń, których doznaje każdego dnia Ukraina, wszyscy widzimy, jak wielką rolę w jej odbudowie będą miały fachowe kadry inżynierskie" – powiedziała rzecznik uczelni.

Pomoc dla przyszłych studentów z Ukrainy deklarują kolejne firmy współpracujące z uczelnią. Pierwsza formalną umowę w tej sprawie zawarła z politechniką fundacja Grupy Mota Engil – Fundacao Manuel Antonio da Mota, która chce przeznaczyć 100 tys. zł na stypendia na zakwaterowanie i na wyżywienie dla 10 studentów z Ukrainy. Deklaracje podobnego wsparcia złożyły także duże polskie firmy budowlane, szczegóły tej współpracy są dopracowywane.

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki był pytany w środę w Radiu Kraków o to, czy resort zwolni studentów z opłat w kolejnych latach studiów. Roczny koszt studiowania, to – według Radia Kraków – ok. 3 tys. euro dla jednej osoby.

"Nie chcemy teraz czynić wyłomu" – odpowiedział wiceminister. Jak wyjaśnił, sposób realizacji studiów przez obywateli Ukrainy jest określony w obowiązujących przepisach rządowych, a obecne działania są odpowiedzią na wyjątkowo trudną sytuację Ukrainy.

Wskazał także na stanowisko strony ukraińskiej, która – jak mówił – "nie do końca akceptuje takie rozwiązania, które by powodowały drenaż intelektualny narodu ukraińskiego". Wiceszef resortu dodał, że każdy mężczyzna, który ukończył 18. rok życia, podlegał obowiązkowi wojskowemu na terenie Ukrainy.

"Koncentrujemy się przede wszystkim na kształceniu obywateli Rzeczpospolitej, a staramy się pomóc w tej wyjątkowo trudnej sytuacji obywatelom Ukrainy" – powiedział Bernacki, wskazując, że dla MEiN ważne jest dokonanie korekt, jeśli chodzi o określenie dochodu minimalnego, od którego studentom przysługuje stypendium.

Na Politechnice Krakowskiej miejsca na kierunki w języku ukraińskim są poza limitem dla polskich kandydatów, dla których jest przygotowanych tradycyjnie ponad 500 miejsc na samym budownictwie. Formuła studiów dla uchodźców, jedyna taka – jak przekazała rzecznik – stworzona na polskich uczelniach dla uchodźców z Ukrainy zakłada, że program studiów jest taki sam jak na kierunkach budownictwo i transport prowadzonych w języku polskim, uzupełniony o zagadnienia charakterystyczne dla ukraińskiego rynku budowlanego i transportowego w zakresie norm, procedur itp.

Pierwszy semestr zajęć prowadzony będzie w języku ukraińskim, drugi w ukraińskim i polskim, a od trzeciego semestru większość zajęć ma być w języku polskim. Studenci z Ukrainy będą mieli w pierwszym roku nauki intensywny kurs języka polskiego.

Studia w języku obcym w Polsce są odpłatne dla cudzoziemców i dla Polaków.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024