Niedzielski: program badania mutacji w genach jest redefiniowany

08.07.2022. Minister zdrowia Adam Niedzielski. PAP/Marcin Obara
08.07.2022. Minister zdrowia Adam Niedzielski. PAP/Marcin Obara

Programu opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzinie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe nie jest ograniczony, ale redefiniowany – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister Niedzielsk w czasie piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i Radą ds. Covid został zapytany, dlaczego Ministerstwo Zdrowia wstrzymało realizację programu opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzinie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.

"W ostatnich latach wykonujemy bardzo dużo badań genetycznych, przede wszystkim zwiększyliśmy panel badań genetycznych, który jest weryfikowany przy urodzeniu dziecka, m.in pod kątem wykrywania SMA" – powiedział szef MZ.

Zaznaczył, że program dotyczący kwestii dziedziczności został "redefiniowany". Zaznaczył, że "nie jest to jednak ograniczenie".

W ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) od kilkunastu lat realizowany jest w Polsce "Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe". Miał on obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r. Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu. (PAP)

Autorzy: Magdalena Gronek, Szymon Zdziebłowski

mgw/ szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Psychiatra: to mit, że depresji nie da się wyleczyć

  • Fot. Adobe Stock

    Rzecznik NIL: onkologicznie chorzy umierają przez niewyleczone zęby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera