Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
08.07.2022 aktualizacja 08.07.2022

Lublin/ Cztery uczelnie utworzą wspólny akademicki budżet partycypacyjny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Akademicki budżet partycypacyjny jest jedną z nowych inicjatyw Związku Uczelni Lubelskich, w którego skład wchodzą cztery uniwersytety z Lublina. Od nowego roku akademickiego studenci i pracownicy będą mogli zgłaszać swoje pomysły. Budżet na początek wynosi 100 tys. zł.

W skład Związku Uczelni Lubelskich wchodzą cztery uczelnie z Lublina: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy. Wśród jego nowych inicjatyw znalazł się m.in. akademicki budżet partycypacyjny, który ruszy od nowego roku akademickiego. Do dyspozycji będzie na początek 100 tys. zł. Swoje pomysły i projekty będą mogli zgłaszać studenci i pracownicy uczelni. Następnie inicjatywy zostaną poddane analizie, a potem głosowaniu na każdej z uczelni. Wybrane projekty realizowane będą w 2023 r.

Kolejną nowością jest wspólna wirtualna karta biblioteczna. Dzięki niej będzie można nieodpłatnie korzystać z zasobów bibliotek głównych tych czterech uczelni. Władze zaproponowały również budowanie interdyscyplinarnych zespołów badawczych prowadzących razem prace laboratoryjne, a także konkurs "Staż za miedzą", przeznaczony dla naukowców, którzy planują odbyć staż w jednej z uczelni wchodzących w skład Związku, aby rozpocząć lub kontynuować badania naukowe lub prace badawczo-rozwojowe.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że akademickość to strategiczny filar Lublina i znak rozpoznawczy.

"Obecność szkół wyższych w mieście znacząco wpływa na rozwój we wszystkich obszarach. Od ponad dekady stymulujemy trójstronną współpracę pomiędzy miastem, uczelniami i biznesem, a jej kontynuację zakłada Strategia Lublina na kolejne lata" – zaznaczył Żuk.

Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski zwrócił uwagę na aktywne funkcjonowanie Związku Uczelni Lubelskich.

"Kolejne inicjatywy ZUL, przy wsparciu miasta Lublin, pokazują bardzo dobrą współpracę uczelni zrzeszonych w Związku w zakresie m.in. sfery badawczej, naukowo-dydaktycznej i organizacyjnej. Aktywności te z pewnością wzmocnią nie tylko potencjał naszych uniwersytetów i miasta, ale również staną się przykładem dobrych praktyk dla innych uczelni" – dodał rektor.

Cztery uczelnie, które wchodzą w skład Związku Uczelni Lubelskich, liczą łącznie ponad 33 tys. studentów uczących się na 167 kierunkach. (PAP)

Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024