Uczelnie i instytucje

Nie żyje prof. Anna Węgrzyniak, twórczyni katedry polonistyki w bielskiej ATH

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Anna Węgrzyniak, literaturoznawczyni, współzałożycielka wydziału humanistyczno-społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej, wieloletni kierownik katedry polonistyki w tej uczeni, zmarła w środę – przekazała Akademia.

„Osoba bardzo bliska dla wielu z nas, wrażliwa, ciepła i serdeczna. Nasza Przyjaciółka” – napisał w mediach społecznościowych rektor ATH prof. Jacek Nowakowski informując o śmierci prof. Węgrzyniak.

Anna Węgrzyniak urodziła się 6 września 1951 r. w Bytomiu. W 1975 r. na Uniwersytecie Śląskim ukończyła studia polonistyczne. Dziewięć lat później obroniła doktorat, a w 2001 r. habilitowała się. W 2009 r. uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych. Przez długie lata pracowała na Uniwersytecie Śląskim. W 2002 r. związała się z bielską Akademią Techniczno-Humanistyczną.

„Chciałabym żyć w XIX wieku, jestem staroświecka, nie lubię finansów, administracji, komputerów, komórek (których jednak używam), kocham stare książki, płyty i mojego starego psa. Swoje rozliczne upodobania streszczę parafrazując Szymborską: Wolę ludzi niż ludzkość, wolę pływać niż chodzić, wolę czerwień niż inne kolory, wolę kobiety niż mężczyzn, wolę Szymborską niż Miłosza, wolę dowcip niż powagę” – pisała o sobie prof. Węgrzyniak.

Prof. Węgrzyniak w sobotę spocznie na cmentarzu parafialnym w bielskiej dzielnicy Mikuszowice Śląskie. (PAP)

Marek Szafrański

szf/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 09.01.2025. Za stołem prezydialnym, od lewej: dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofe, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Fundacji Batorego Edwin Bendyk oraz prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz podczas spotkania poświęconego koniecznym zmianom warunkującym rozwój nauki w Polsce, 9 bm. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu dyskusji zainicjowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Polską Akademię Umiejętności (PAU) i Fundację Batorego. PAP/Albert Zawada

    Wyróżnienie FNP im. prof. Grabskiego dla R. Firmhofera i prof. M. Fikus

  • Prof. Andrzej Dziembowski. Fot. materiały prasowe

    Prof. Andrzej Dziembowski w kierownictwie RNA Society

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera