Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
27.06.2022 aktualizacja 27.06.2022

Test polegający na staniu na jednej nodze pomaga ocenić ryzyko zgonu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Seniorzy, którzy nie są w stanie ustać na jednej nodze przez dziesięć sekund są blisko dwukrotnie bardziej narażeni na zgon w ciągu kolejnych 10 lat – informują naukowcy z kliniki medycyny sportowej CLINIMEX w Rio de Janeiro. Ich wnioski publikuje „British Journal of Sports Medicine”.

W odróżnieniu od wydolności, siły mięśni czy elastyczności, równowaga utrzymuje się stosunkowo dobrze do szóstej dekady życia; wówczas zaczyna dość szybko się pogarszać. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy zdolność utrzymywania równowagi może mieć związek z ryzykiem zgonu.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 1702 Brazylijczyków w wieku od 51 do 75 lat (68 proc. stanowili mężczyźni). Podczas regularnych testów ocenie poddawano różne aspekty zdrowia, a także wagę i obwód w pasie uczestników. Poproszono ich także o to, by przez 10 sekund stali na jednej nodze, o nic się nie opierając (każdy miał trzy próby na każdej z nóg). Wierzchnia część uniesionej stopy miała opierać się o tylną część łydki drugiej nogi.

Zadania nie udało się wykonać co piątemu uczestnikowi, przy czym problemy z utrzymaniem równowagi zwiększały się wraz z wiekiem, mniej więcej podwajając się co kolejnych pięć lat. Ponad połowa uczestników, którzy nie byli w stanie wykonać zadania miała od 71 do 75 lat.

Podczas siedmioletniego okresu obserwacji zmarły 123 osoby (32 proc. z powodu raka, 30 proc. z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, 9 proc. z powodu chorób układu oddechowego, a 7 proc. z powodu powikłań po COVID-19).

Osoby, którym nie udawało się wykonać zadania częściej były otyłe, miały cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie czy wyskoki poziom cholesterolu.

10-sekundowy test na równowagę dostarcza szybko obiektywnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, dlatego może zostać włączony do rutynowych badań seniorów – komentują autorzy publikacji (DOI: 10.1136/bjsports-2021-105360).(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022