Wodzisław Śląski/ Tysiąc złotych stypendium dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

Studentki i studenci pielęgniarstwa, którzy po zakończeniu nauki co najmniej trzy lata przepracują w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim lub w Rydułtowach, mogą liczyć na tysiąc złotych miesięcznego stypendium fundowanego przez władze powiatu wodzisławskiego. Nabór wniosków trwa do 19 września.

Wodzisławskie starostwo powiatowe jest organem prowadzącym dla Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śląskim. Samorządowy program stypendialny zainicjowano jesienią 2020 r., z intencją zapewnienia kadry pielęgniarskiej dla obu szpitali.

W nowym naborze o stypendium mogą starać się studenci III roku studiów pierwszego stopnia lub II roku studiów drugiego stopnia, kształcący się na kierunku pielęgniarstwo. By uzyskać świadczenie, nie mogą oni powtarzać roku ani korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów czy np. macierzyńskich albo rodzicielskich. Muszą też zobowiązać się do podjęcia pracy w szpitalu w Wodzisławiu lub w Rydułtowach najpóźniej trzy miesiące od zakończenia studiów, na co najmniej trzy lata.

Wniosek stypendialny, sporządzony zgodnie z określonym wzorem, wraz z załącznikami należy składać w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim lub przesłać pocztą. Stypendium przysługuje przez dziewięć miesięcy, w okresie studiów – od 1 października 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.

Tworząc powiatowy program, wodzisławscy samorządowcy m.in. brali pod uwagę prognozy, zgodnie z którymi w ciągu najbliższych 10 lat jedna trzecia polskich szpitali może zostać zamknięta z powodu braku personelu pielęgniarskiego. Inicjatywa jest próbą lokalnego przeciwdziałania temu i przekonywania studentek i studentów kierunków pielęgniarskich do pozostania i podjęcia pracy w mieście.

W marcu br. wodzisławski szpital ogłosił również chęć przyjęcia o pracy lekarzy różnych specjalności i pielęgniarek z Ukrainy.

Podobny program realizuje także Częstochowa, gdzie przedsięwzięcie, adresowane początkowo tylko do przyszłych lekarzy, w ubiegłym roku rozszerzono o pielęgniarki. Nazwę częstochowskiego programu zmieniono wówczas z "Dostępny lekarz" na "Częstochowa dla Medyków". Celem miejskiego programu jest zapewnienie kadry dla Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Oprócz stypendiów program "Częstochowa dla Medyków" zakłada także pomoc samorządu w szkoleniu, dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne. Również z tej możliwości – obok lekarzy – w razie potrzeb mogą korzystać pielęgniarki i pielęgniarze.

PAP - Nauka w Polsce

mab/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

    Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

  • 06.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), rektor SGH Piotr Wachowiak (P) i kanclerz uczelni Marcin Dąbrowski (C) na konferencji ,,Dodatkowe 200 mln zł na akademiki”, 6 bm. w wyremontowanym Domu Studenckim "Grosik" SGH w Warszawie. (ad) PAP/Leszek Szymański

    Wieczorek: resort nauki wspólnie z Warszawą planuje rozbudowę akademików na Jelonkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera