Nauka dla Społeczeństwa

26.03.2023
PL EN
17.06.2022 aktualizacja 17.06.2022

Hiszpania/ Tysiące hektarów lasów spłonęło wz. z falą upałów

Źródło: PAP/ EPA Źródło: PAP/ EPA

Kilka tysięcy hektarów lasów spłonęło podczas ostatniej doby na terenie Hiszpanii z powodu licznych pożarów, do których przyczyniły się utrzymujące się od kilku dni ponad 40-stopniowe upały.

Jak poinformowała hiszpańska obrona cywilna, w czwartkowe popołudnie lasy płoną w kilkunastu miejscach kraju, głównie na północy, we wspólnotach autonomicznych Katalonii, Nawarry, Asturii oraz w Galicji.

Najgroźniejszy pożar występuje od środy w prowincji Lerida, na północnym wschodzie, gdzie do czwartkowego wieczora spłonęło ponad 1300 hektarów lasów. W walce z żywiołem uczestniczy tam ponad 500 strażaków wspieranych przez żołnierzy oraz okoliczną ludność.

Cytowane przez dziennik “La Vanguardia” kierownictwo katalońskiej straży pożarnej spodziewa się, że do piątku w prowincji Lerida może spłonąć łącznie 5000 hektarów kompleksów leśnych. Odnotowało, że ogień w czwartek pojawił się w dwóch innych miejscach regionu.

Walkę z kataklizmem, jak podkreślają strażacy, utrudniają wysokie temperatury powietrza sięgające w kilku wspólnotach autonomicznych 40 stopni Celsjusza. Upały mają nasilić się w Hiszpanii piątek, a słupek rtęci może pokazać tam nawet 43 C.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023