Zmęczenie i zaburzenia snu częste u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Niemal wszyscy pacjenci, którzy wyzdrowieli z COVID-19, zgłaszają utrzymujące się zmęczenie, a połowa doświadcza zaburzeń snu - informują naukowcy amerykańscy.

Naukowcy z Cleveland Clinic (USA) przeanalizowali dane 962 osób, które zgłosiły się do Cleveland ReCOVer Clinic pomiędzy lutym 2021 a kwietniem 2022. Pacjenci, którzy wyzdrowieli z COVID-19, wypełniali kwestionariusze dotyczące zaburzeń snu i zmęczenia. Aż 67,2 proc. pacjentów zgłosiło co najmniej umiarkowane zmęczenie, 21,8 proc - silne zmęczenie, 8 proc. - poważne zaburzenia snu, a 41,3 proc. co najmniej umiarkowane zaburzenia snu.

Jak wykazali autorzy badań, zaburzenia snu mają związek z rasą (poważne zaburzenia snu są do trzech razy częstsze u osób rasy czarnej), otyłością i zaburzeniami nastroju.

Pacjenci z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami snu w porównaniu z normalnymi lub łagodnymi zaburzeniami snu mieli wyższe wskaźniki masy ciała, częściej byli rasy czarnej i mieli bardziej nasilone ogólne zaburzenia lękowe. Po dostosowaniu do danych demograficznych czarnoskórzy pacjenci byli trzykrotnie bardziej narażeni na wystąpienie umiarkowanych do ciężkich zaburzeń snu.

„Problemy ze snem są bardzo rozpowszechnionymi i wyniszczającymi objawami zgłaszanymi u pacjentów po ustąpieniu ostrych objawów COVID-19” – powiedziała dr Cinthya Pena Orbea, specjalista od snu w Cleveland Clinic. - „Nasze badanie sugeruje, że występowanie umiarkowanych do ciężkich zaburzeń snu jest częste i że czarna rasa zwiększa prawdopodobieństwo umiarkowanych do ciężkich zaburzeń snu. To podkreśla znaczenie lepszego zrozumienia specyficznych dla rasy uwarunkowań zaburzeń snu w celu opracowania interwencji specyficznych dla rasy”.

Wnioski dotyczące snu opublikowano w internetowym suplemencie do czasopisma specjalistycznego „Sleep”.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szympansy czują się dopingowane przez publiczność

  • Fot. Adobe Stock

    Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera