Nauka dla Społeczeństwa

22.09.2023
PL EN
08.06.2022 aktualizacja 08.06.2022

Koszalin/ List intencyjny w sprawie utworzenia centrum nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Politechnika Koszalińska chcą utworzyć w Koszalinie centrum nauki, w którym by popularyzowano, badano i wdrażano proekologiczne rozwiązania dla środowiska i gospodarki. List intencyjny w tej sprawie podpisano we wtorek.

Pod listem intencyjnym w sprawie współpracy na rzecz utworzenia Zachodniopomorskiego Centrum Zrównoważonego Rozwoju w Koszalinie podpisy złożyli marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj i rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK.

Wszyscy sygnatariusze podkreślili, że odwrotu od tego szacowanego na wiele milionów złotych projektu już nie ma. Założycielem, organem prowadzącym centrum, będzie samorząd województwa zachodniopomorskiego. Obiekt, jak powiedział Geblewicz, ma być budowany od zera. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją będzie teren Politechniki Koszalińskiej od ul. Gdańskiej.

Optymistyczny wariant zakłada ogłoszenie przetargu na budowę centrum pod koniec 2023 r. Obiekt powinien powstać do 2027 r., jeśli ma być dotowany z funduszy unijnych. A marszałek województwa zachodniopomorskiego zaznaczył, że „to jeden z flagowych projektów w perspektywie unijnej, w jaką wchodzimy”.

Geblewicz podkreślił, że plany powołania w Koszalinie nowej instytucji Urzędu Marszałkowskiego mają ważne znaczenie „w kontekście budowania zrównoważonego rozwoju na Pomorzu Zachodnim, docenienia silnej pozycji w regionie Koszalina i samej Politechniki Koszalińskiej jako ośrodka naukowego”. Zaznaczył, że ma nadzieję, iż to będzie silny ośrodek nie tylko regionalny, ale i ogólnopolski.

Dodał, że to nowoczesne centrum nauki, badań i rozwoju będzie dedykowane ekologii. „Nasz region ma wielki potencjał jeśli chodzi o ochronę środowiska, jesteśmy największym producentem odnawialnej energii w Polsce, regionem, który ma statystycznie, na tle kraju, bardzo dobrą jakość powietrza, dużą lesistość. Chcemy to chronić jeszcze lepiej” – mówił o idei utworzenia centrum.

Zaznaczył, że ma ono realizować projekty nie tylko popularyzujące naukę i rozwiązania proekologiczne, ale ma być też miejscem łączenia świata nauki ze światem biznesu. „Chcemy, by było to miejsce, gdzie będziemy (…) również wdrażali, badali oraz przygotowywali nowe rozwiązania proekologiczne promujące gospodarkę w obiegu zamkniętym” – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Dr hab. Zawadzka wyraziła przekonanie, że „ten projekt będzie ciekawą opcją dla Koszalina”. Podkreśliła, że współpraca z zarządem województwa, która dotąd układała się dobrze, wchodzi w nowy poziom. Podziękowała marszałkom i radnym za dostrzeżenie roli Politechniki Koszalińskiej i wsparcie finansowe realizowanych przez uczelnię projektów.

W Koszalinie obecnie nie ma centrum nauki. W województwie zachodniopomorskim na ukończeniu jest flagowy projekt budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Centra służące popularyzacji nauki wśród dzieci i młodzieży powstały w Stargardzie, Świdwinie czy Wałczu. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023