Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
03.06.2022 aktualizacja 03.06.2022

Prof. Adam Jamróz doktorem honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku

Białystok, 02.06.2022. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Robert W. Ciborowski (P) i prof. dr hab. Leonard Etel (L) podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr. hab. Adamowi Jamrozowi (C) w siedzibie wydziału Nauk o Edukacji UwB. PAP/Artur Reszko Białystok, 02.06.2022. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr hab. Robert W. Ciborowski (P) i prof. dr hab. Leonard Etel (L) podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku prof. dr. hab. Adamowi Jamrozowi (C) w siedzibie wydziału Nauk o Edukacji UwB. PAP/Artur Reszko

Prof. Adam Jamróz, prawnik i politolog, pierwszy rektor Uniwersytetu w Białymstoku, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa tej uczelni. To dwudziesty tytuł doktora honoris causa nadany przez Uniwersytet w Białymstoku.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodzonego w tym roku jubileuszu 25-lecia powstania Uniwersytetu w Białymstoku (UwB).

Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Adamowi Jamrozowi to przyznanie tego tytułu "wybitnemu uczonemu, cenionemu prawnikowi, znakomitemu nauczycielowi akademickiemu, intelektualiście wielkiego formatu oddanemu sprawom publicznym, który doprowadził do utworzenia Uniwersytetu w Białymstoku i stworzył podwaliny do jego intensywnego rozwoju" - napisał w uzasadnieniu do uchwały w tej sprawie Senat UwB.

Jak podkreślał w laudacji prof. Leonard Etel, Jamróz "podejmował się rzeczy niewykonalnych". Wymienił, że związując się w 1986 roku z białostocką uczelnią, wtedy jeszcze Filią Uniwersytetu Warszawskiego, jako dziekan wydziału prawa rozwinął go, a za jego kadencji wydział otrzymał możliwość doktoryzowania.

Etel podkreślił też, że jedną z kolejnych "misji" Jamroza było "oderwanie się od Uniwersytetu Warszawskiego i stworzenie samodzielnego uniwersytetu". Powiedział, że wówczas prawie nikt nie wierzył, że to się uda, bo inicjatywa profesora nie spotkała się na początku z aprobatą ówczesnych władz ministerialnych. Przypomniał, że Sejm podjął uchwałę o powstaniu Uniwersytetu w Białymstoku 19 czerwca 1997 roku, a Jamróz został pierwszym rektorem.

"To jest szczególne wyróżnienie (...) i bardzo się cieszę" - powiedział dziennikarzom Jamróz. Dodał, że to wyróżnienie go przez macierzystą uczelnię, co - jak zauważył - nie zawsze się zdarza.

Jego zdaniem 25 lat Uniwersytetu w Białymstoku jako samodzielnej uczelni to "weryfikacja tego poglądu, który kiedyś nie mógł się przebić: samodzielność daje możliwości rozwojowe". Ocenił, że UwB dowiódł tego, że było warto. "Jeśli sobie coś przypisuję (...) to to, że pobudziłem, zainspirowałem innych do działania" - powiedział.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski podkreślił, że to dzięki zaangażowaniu Jamroza powstał Uniwersytet w Białymstoku. "Jest to tytuł (doktora honoris causa - PAP), który jak najbardziej trafia w godne ręce" - zaznaczył.

Prof. Adam Jamróz jest prawnikiem i politologiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego naukowe zainteresowania koncentrują się na teorii państwa i prawa oraz teorii demokracji. Z Uniwersytetem w Białymstoku związany był od 1986 roku – wówczas rozpoczął pracę w Instytucie Prawa Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, gdzie sprawował funkcję dziekana. W 1996 roku został wybrany na prorektora Uniwersytetu Warszawskiego ds. Filii w Białymstoku.

Jak podkreśla UwB, Jamróz "był zdeklarowanym zwolennikiem usamodzielnienia się białostockiej uczelni, a także inicjatorem i konsekwentnym realizatorem działań, które do tego doprowadziły". Prof. Jamróz został też pierwszym rektorem UwB, kierował nim do 2001 roku.

Dorobek naukowy Jamroza obejmuje m.in. monografie, rozprawy i artykuły publikowane w Polsce, ale także np. we Francji. Zasiadał w Komitecie Nauk Prawnych oraz w Komitecie Nauk Politycznych PAN. W latach 2001-2003 sprawował mandat senatora RP, następnie (do 2012 r.) był sędzią Trybunału Konstytucyjnego. W 2012 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski.

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022