Kwasy omega-3 mogą pomóc cierpiącym na trądzik

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Aż u 94 proc. pacjentów z trądzikiem poziomów kwasów tłuszczowych omega-3 w krwinkach był poniżej zalecanego - ogłoszono podczas wiosennego sympozjum Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV).

Trądzik to choroba skóry, która wydziela zbyt dużo łoju. Kanaliki prowadzące do gruczołów łojowych mogą zostać zapchane poprzez nadmiar łoju i zrogowaciały naskórek, co prowadzi do powstania niezapalnych zmian trądzikowych – zaskórników. Łatwo o stan zapalny tak zmienionej skóry.

Badanie European Academy of Dermatology and Venereology (EADV) ”Burden of Skin Diseases” wykazało, że 5,4 proc. dorosłych ankietowanych w 27 krajach europejskich cierpi na trądzik, który powoduje plamy, torbiele i tłustą skórę głównie na twarzy, plecach i klatce piersiowej, co może prowadzić do blizn. Ekstrapolując te wartości na całą populacją tych krajów otrzymujemy 22 870 000 osób, z których większość to kobiety.

Wiadomo, że trądzikowi sprzyja stres, nieodpowiednia dieta, chroniczne zmęczenie, zanieczyszczenia środowiska oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Jak ustalili niemieccy specjaliści z Kliniki Dermatologii i Alergologii w Monachium, kluczowym czynnikiem w rozwoju trądziku może być niedobór kwasów tłuszczowych omega-3. Badania erytrocytów (czerwonych krwinek) 100 pacjentów ze zdiagnozowanym trądzikiem wykazały, że 94 proc. z nich miało poziomy kwasów tłuszczowych omega-3 poniżej zalecanego (8-11 proc.).

Przeanalizowano również dietę pacjentów. Okazało się że osoby, które twierdziły, że regularnie spożywają rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca i soczewica, a także powstrzymują się od spożycia oleju słonecznikowego, miały wyższy poziom kluczowego kwasu tłuszczowego.

„Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu, wystąpieniu i przebiegu wielu chorób, w tym zaburzeń dermatologicznych, takich jak trądzik pospolity - mówi dr Anne Gϋrtler, główna autorka zespołu z Wydziału Dermatologii i Alergologii Uniwersytetu Ludwig-Maximilian. Monachium. - W ramach nowoczesnego podejścia do leczenia, klinicyści powinni dostarczać pacjentom informacji o tym, jak wybór diety może wpłynąć na ich diagnozę dermatologiczną i potencjalnie poprawić wyniki terapeutyczne".

Autorzy badań wezwali klinicystów do pytania o nawyki żywieniowe u pacjentów z trądzikiem podczas omawiania diagnozy i leczenia.

Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny poprzez stymulację produkcji przeciwzapalnych prostaglandyn E1 i E3, leukotrienów B5 i obniżają poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF – 1), głównego hormonu wywołującego trądzik.

W badaniu pacjenci z poziomem omega-3 niższym niż 8 proc., wykazywali wyższy poziom IGF-1 w porównaniu z pacjentami bez deficytu tego składnika odżywczego. W grupie z ciężkim deficytem (poniżej 4 proc.) poziom wywołującego trądzik IGF -1 był jeszcze wyższy.

Kwasy omega-3 zawierają na przykład rośliny strączkowe, glony, orzechy, nasiona oraz ryby niehodowlane, takie jak dziki łosoś i sardynki.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Mniejsze ryzyko cesarskiego cięcia po szczepionce przeciwko Covid-19

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera