Nauka dla Społeczeństwa

07.10.2022
PL EN
13.05.2022 aktualizacja 13.05.2022

NCBR: Ruszyła inicjatywa wspierająca uzyskiwanie grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Polsce ruszyła nowa inicjatywa Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych – ERC Mentoring Initiative, której celem jest wsparcie naukowców w przygotowaniu wniosków o granty ERC – poinformowało w piątek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które jest jej krajowym koordynatorem.

W ramach nowego działania Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) utworzyła bazę mentorów, w której znaleźli się laureaci grantów ERC i naukowcy, którzy wcześniej zasiadali w panelach oceniających wnioski o granty. Mentorzy wesprą swoją wiedzą i doświadczeniem osoby zamierzające ubiegać się o granty ERC – wynika z komunikatu NCBR.

"Inicjatywa mentoringu (ERC Mentoring Initiative), zaproponowana przez Radę Naukową ERC, ma na celu zwiększenie szans naukowców z krajów bądź regionów o słabszych dotychczas wynikach, na pozyskanie grantów tej prestiżowej agencji. Chodzi po prostu o maksymalne skorzystanie z potencjału intelektualnego wszystkich części Europejskiej Przestrzeni Badawczej" – powiedział cytowany w komunikacie wiceprzewodniczący ERC prof. Andrzej Jajszczyk. Dodał, że w odpowiedzi na majowy komunikat ERC 750 grantobiorców i byłych ekspertów ERC wyraziło chęć pełnienia roli mentorów pomagających i doradzających osobom zainteresowanym.

ERC pozostawiła decyzję o modelu realizacji tego przedsięwzięcia w gestii poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce we wdrażaniu inicjatywy będą brały udział wspólnie największe agencje finansujące krajowe badania: NCBR, Narodowe Centrum Nauki (NCN), Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) i Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej (FNP).

"NCBR, jako kluczowy w kraju ośrodek wspierania rozwoju nauki i innowacji, ma przed sobą ważne zadanie zwiększenia szans naukowców pracujących w polskich jednostkach w zdobywaniu grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. Warto zauważyć, że granty te wiążą się z dokonywaniem przełomowych odkryć i wzmacnianiem pozycji polskiej nauki na świecie" – podkreślił p.o. dyrektor NCBR dr Remigiusz Kopoczek.

Nabór w ramach inicjatywy mentoringu ma charakter ciągły. Zainteresowani naukowcy mogą zgłaszać się za pomocą formularza: https://www.kpk.gov.pl/horyzont-europa/excelence-science/erc-frontier-research/inicjatywa-erc-mentoring/zgloszenie-udzialu-w-inicjatywie-erc-mentoring-initiative.

ERC wspiera twórcze i nowatorskie pomysły badawcze we wszystkich dziedzinach wiedzy. Wysoko cenione są projekty interdyscyplinarne, o wysokim stopniu ryzyka naukowego, prowadzące do ważnych odkryć i przełomowych wyników. W ramach kolejnego programu ramowego Horyzont Europa ERC otrzymało ponad 16 mld euro.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022