Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
11.05.2022 aktualizacja 11.05.2022

Ogłoszono nabór do programu Polskie Powroty skierowanego do naukowców

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Najlepsi polscy naukowcy, którzy rozwinęli swoje kariery poza granicami kraju mogą skorzystać z programu Polskie Powroty. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła kolejny nabór we wtorek.

Celem Polskich Powrotów NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Finansowanie w ramach programu obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty przesiedlenia powracającego naukowca. W programie Polskie Powroty naukowcy otrzymują stabilne zatrudnienie w polskich jednostkach naukowych.

"Dzięki Polskim Powrotom NAWA najzdolniejsi naukowcy zyskują warunki na poziomie porównywalnym z tymi, jakie mieli w renomowanych, zagranicznych ośrodkach. I nie chodzi tylko o kwestie wynagrodzenia, ale także np. możliwość utworzenia własnej grupy projektowej. Dzięki temu mogą realizować własne, odważne i często przełomowe pomysły badawcze. Z kolei polskie uczelnie wzmacniają swoją pozycję i rozpoznawalność na świecie, zatrudniając naukowców, którzy już dali się poznać w międzynarodowym środowisku akademickim i badawczym" – zaznaczyła cytowana w komunikacie dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.

W tym roku pojawiła się nowość w programie – w odpowiedzi na zgłoszone przez naukowców zapotrzebowanie, NAWA wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju otwierają możliwość aplikowania o grant startowy, finansowany przez NCBR dla laureatów Polskich Powrotów, którzy zaplanują projekty w obszarze badań aplikacyjnych i prac rozwojowych.

"Wsparcie dla jednego naukowca może wynieść nawet 400 000 zł. Liczę, że działanie to przyczyni się do powstawania przełomowych rodzimych rozwiązań, które znajdą zastosowanie w gospodarce" – dodał cytowany w komunikacie p.o. dyrektora NCBR dr Remigiusz Kopoczek.

Do tej pory dzięki Polskim Powrotom finansowanie swoich badań uzyskało 63 naukowców. Laureaci programu to badacze z uznanym dorobkiem, którzy na polskie uczelnie wrócili z ośrodków akademickich i badawczych z takich krajów, jak Australia, Austria, Belgia, Chiny, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Oman, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy. Niektórzy z nich wcześniej prowadzili swoje badania m.in. University of Oxford, King’s College London czy Yale University. Teraz zamienili je na uczelnie i instytuty naukowo-badawcze w Polsce.

Nabór wniosków jest prowadzony od 9 maja do 25 lipca 2022 r., do godz. 15.00. Szczegółowe informacje na stronie: www.nawa.gov.pl. 

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022