Uczelnie i instytucje

Ogłoszono nabór do programu Polskie Powroty skierowanego do naukowców

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Najlepsi polscy naukowcy, którzy rozwinęli swoje kariery poza granicami kraju mogą skorzystać z programu Polskie Powroty. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła kolejny nabór we wtorek.

Celem Polskich Powrotów NAWA jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych. Finansowanie w ramach programu obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty przesiedlenia powracającego naukowca. W programie Polskie Powroty naukowcy otrzymują stabilne zatrudnienie w polskich jednostkach naukowych.

"Dzięki Polskim Powrotom NAWA najzdolniejsi naukowcy zyskują warunki na poziomie porównywalnym z tymi, jakie mieli w renomowanych, zagranicznych ośrodkach. I nie chodzi tylko o kwestie wynagrodzenia, ale także np. możliwość utworzenia własnej grupy projektowej. Dzięki temu mogą realizować własne, odważne i często przełomowe pomysły badawcze. Z kolei polskie uczelnie wzmacniają swoją pozycję i rozpoznawalność na świecie, zatrudniając naukowców, którzy już dali się poznać w międzynarodowym środowisku akademickim i badawczym" – zaznaczyła cytowana w komunikacie dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.

W tym roku pojawiła się nowość w programie – w odpowiedzi na zgłoszone przez naukowców zapotrzebowanie, NAWA wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju otwierają możliwość aplikowania o grant startowy, finansowany przez NCBR dla laureatów Polskich Powrotów, którzy zaplanują projekty w obszarze badań aplikacyjnych i prac rozwojowych.

"Wsparcie dla jednego naukowca może wynieść nawet 400 000 zł. Liczę, że działanie to przyczyni się do powstawania przełomowych rodzimych rozwiązań, które znajdą zastosowanie w gospodarce" – dodał cytowany w komunikacie p.o. dyrektora NCBR dr Remigiusz Kopoczek.

Do tej pory dzięki Polskim Powrotom finansowanie swoich badań uzyskało 63 naukowców. Laureaci programu to badacze z uznanym dorobkiem, którzy na polskie uczelnie wrócili z ośrodków akademickich i badawczych z takich krajów, jak Australia, Austria, Belgia, Chiny, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Oman, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy. Niektórzy z nich wcześniej prowadzili swoje badania m.in. University of Oxford, King’s College London czy Yale University. Teraz zamienili je na uczelnie i instytuty naukowo-badawcze w Polsce.

Nabór wniosków jest prowadzony od 9 maja do 25 lipca 2022 r., do godz. 15.00. Szczegółowe informacje na stronie: www.nawa.gov.pl. 

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera