Międzynarodowa konferencja epigenetyczna w czerwcu w Szczecinie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W dniach 8-10 czerwca br. do Szczecina zjedzie światowa czołówka naukowców prowadzących badania epigenetyczne. To będzie najważniejsze na świecie wydarzenie tego roku w epigenetyce mówi pomysłodawca i organizator konferencji . „Clinical Epigenetics International Conference” dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz.

"Swój udział w nim potwierdziło wielu najwybitniejszych światowych ekspertów z dziedziny epigenetyki zarówno klinicznej, jak i podstawowej" - dodaje profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Aarhus w Danii i kierownik Samodzielnej Pracowni Epigenetyki Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Zaproszenie przyjęli m.in. prof. Susan Clark (Garvan Institute of Medical Research), prof. Stephan Beck (University College London), prof. Wolf Reik (Babraham Institute), a także naukowcy z wielu innych ośrodków badawczych w USA, Australii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Kanadzie czy Chinach.

Dr Wojdacz podkreśla, że poza wybitnymi gośćmi do udziału szczególnie mocno zaproszeni są polscy studenci i młodzi badacze. „Chcemy zainteresować ich tą dziedziną, pokazać jej olbrzymi potencjał i pomóc nawiązać kontakty naukowe - mówi specjalista. - Tylko tak epigenetyka ma szansę zacząć prężnie rozwijać się także w naszym kraju”.

„Udział w tego typu spotkaniach to szansa na wyrobienie sobie kontaktów w środowisku, co potem bardzo pomaga w karierze. Bo nauka, tak jak inne dziedziny, opiera się na sieci wzajemnych kontaktów” - mówi dr Wojdacz.

Epigenetyk zaznacza, że choć w nazwie konferencji widnieje słowo „clinical”, to jednak nie będzie ona wyłącznie medyczna. „Zaplanowaliśmy kilka sesji zupełnie niemedycznych, aby pokazać, jak szerokie zastosowanie ma ta nauka. Mamy sesje dotyczące roślin, zwierząt, ochrony środowiska” - wymienia naukowiec.

„Gościć będziemy np. polskiego profesora z Australii - Ryszarda Maleszkę, który jest światowym liderem w badaniach epigenetycznych pszczoły miodnej” - dodaje.

Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłości, m.in. dzięki takim inicjatywom jak szczecińska konferencja, epigenetyka zacznie prężniej rozwijać się także w Polsce. Na razie grup zajmujących się tą dziedzina jest w naszym kraju bardzo mało. Powodem, zdaniem dr. Wojdacza, jest nie tylko to, iż są to badania bardzo trudne, ale też - przede wszystkim - kosztowne.

„Chciałbym, aby w przyszłości było coraz więcej ośrodków, które otwierają swoje pracownie epigenetyczne, aby coraz więcej młodych naukowców specjalizowało się w tej dziedzinie. Bo potencjał tkwi w niej naprawdę ogromny. I w medycynie, i w innych naukach” - uważa dr Wojdacz.

W tym roku „Clinical Epigenetics International Conference” odbędzie się po raz pierwszy, jednak organizatorzy mają nadzieję, że uda się uczynić to wydarzenie cyklicznym.

Więcej informacji na stronie konferencji: https://www.clepic.org/

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci od radioterapii BNCT - nadziei w leczeniu nowotworów mózgu - spotkają się w Krakowie

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera