Dolnośląskie/ Samorząd województwa podpisał z UMW porozumienie na rzecz współpracy w ochronie zdrowia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Porozumienie na rzecz współpracy w ochronie zdrowia na terenie Dolnego Śląska podpisał w czwartek samorząd województwa z Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W jego ramach określono najważniejsze inwestycje i projekty do realizacji w najbliższych latach.

O podpisaniu porozumienia poinformowało w piątkowym komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dokument podpisali wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, reprezentujący zarząd województwa, oraz prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego. Podpisanie porozumienia odbyło się w obecności sekretarza stanu w KPRM Janusza Cieszyńskiego, wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii prof. Adama Maciejczyka oraz p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dra Jakuba Berezowskiego.

W ramach porozumienia ustalono najważniejsze inwestycje i projekty do realizacji w najbliższych latach. To – jak podano - budowa nowego szpitala onkologicznego, do którego przeniesione zostanie Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, utworzenie zintegrowanego Instytutu Pediatrii USK, utworzenie Instytutu Hematoonkologii na bazie USK, powołanie w strukturach USK Centrum Nowoczesnych Technologii i Sztucznej Inteligencji w Ochronie Zdrowia, a także rozwój medycyny robotycznej.

Jak wskazano w komunikacie, za równie ważną kwestię uznano inwestycje w kadry medyczne. „Strony zobowiązały się do poszerzania bazy dydaktycznej i klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, uzyskania środków z Ministerstwa Zdrowia na zwiększenie liczby miejsc na kierunkach medycznych oraz rozwój programów szkoleniowych” – czytamy.

„Innowacyjność oraz nasza wspólna troska o zdrowie Dolnoślązaków pozwala nam realizować ważne projekty, do których należy zaliczyć rozpoczęcie programu transplantacji serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu oraz start ogólnopolskiego pilotażu krajowej sieci onkologicznej w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii” - powiedział marszałek województwa Cezary Przybylski, podkreślając, że taka współpraca jest niezbędna, aby zapewnić mieszkańcom regionu jeszcze lepsze warunki leczenia oraz profilaktykę.

Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski wskazał, że dzięki współpracy można podejmować więcej kluczowych działań na rzecz rozwoju opieki medycznej na Dolnym Śląsku.

„Dziś zobowiązaliśmy do realizowania wspólnych inwestycji i programów, które są długo oczekiwane i niezwykle ważne z punktu widzenia mieszkańców Dolnego Śląska” – dodał.

W ocenie rektora UMW prof. Piotra Ponikowskiego zawarte w piątek porozumienie jest niezwykle dobrą wiadomością dla mieszkańców Dolnego Śląska.

„Jednocząc siły, jesteśmy w stanie zabezpieczyć kluczowe obszary opieki zdrowotnej i nie tylko zapewnić pacjentom odpowiednią opiekę, ale także rozwijać usługi medyczne w naszym kraju. To gwarancja inwestycji w zdrową przyszłość nas wszystkich” - podkreślił. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NFZ: w 2024 r. do lekarzy zgłosiło się prawie 100 tys. pacjentów z chorobami odkleszczowymi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert ds. epigenetyki: starzenie się samo w sobie powinno być celem terapeutycznym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera