Odnaleziono pozostałość obozu neandertalczyków sprzed 120 tys. lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na wschodzie Hiszpanii archeolodzy natrafili na pozostałości obozowiska neandertalczyków. Według wstępnych szacunków dzisiejszą prowincję Alicante nasi wymarli krewni zamieszkiwali przed ponad 120 tysiącami lat.

Stanowisko archeologiczne, na którym natrafiono na ślady aktywności neandertalczyków, znajduje się w gminie Aspe na terenie parku przyrody Los Aljezares.

Było to obozowisko, które funkcjonowało na otwartej przestrzeni. Badania tego miejsca na terenie dzisiejszego w Los Ajezares trwają od lipca 2021 r. - poinformował zespół archeologów z Uniwersytetu w Walencji. W badaniach uczestniczyli też eksperci z uniwersytetów w Alicante i francuskim Montpellier, a także pracownicy Muzeum Archeologicznego w Bilbao.

Kierujący pracami prof. Aleix Eixea podkreśla znaczenie odkrycia. Jak mówi, większość badań dotyczących życia neandertalczyków opierało się dotąd głównie o znaleziska w jaskiniach.

Badacz podkreślił, że odkrycie to jest jednym z niewielu na terenie Półwyspu Iberyjskiego oraz jedynym we wspólnocie autonomicznej Walencji, w ramach których znaleziono dobrze datowane w czasie "materiały litologiczne, faunistyczne, archeologiczne i botaniczne" dotyczące neandertalczyków.

W obrębie stanowiska znaleziono m.in. narzędzia kamienne, takie jak groty do włóczni, a także kości zwierząt, np. jeleni i koni. Według autorów badania obecni tam kiedyś neandertalczycy mogli też używać narzędzi drewnianych (choć tak stare obiekty drewniane bezpośrednio nie zachowują się).

Według Eixei obóz pełnił ważną rolę na szlaku przemieszczania się neandertalczyków, żyjących pomiędzy wschodnim wybrzeżem Półwyspu Iberyjskiego a jego środkową częścią. Uważa on, że sieć takich obozowisk była rozległa i służyła m.in. wymianie doświadczeń dotyczących przygotowania narzędzi. (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera