Symbole przyjaźni z epoki kamienia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kamienne pierścienie, które dzielono na kawałki, prawdopodobnie służyły jako symbole przyjacielskich relacji lub innych więzi międzyludzkich – informują naukowcy „Journal of Archaeological Method and Theory”.

Około sześć tys. lat temu wspólnoty łowców zbieraczy w Europie północnej wytwarzały kamienne pierścienie, które prawdopodobnie celowo rozłupywano, a kawałki rozdzielano wśród bliskich. Kamienne elementy następnie noszono jako wisiorki. Być może miały one symbolizować więź między ich posiadaczami.

Wiele artefaktów archeologicznych zachowuje się w uszkodzonym stanie. Wynika to z naturalnych procesów działających na przedmioty. Tym razem jednak mamy do czynienia z intencjonalnym uszkodzeniem – uważa Marja Ahola z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia).

Jak dowodzą archeolodzy z uniwersytetów w Helsinkach i Turku, niektóre przedmioty powstały w rejonie jeziora Onega i zostały przetransportowane setki km na teren Finlandii. Być może są świadectwem powiązań handlowych lub innych relacji między odległymi mieszkańcami.

Odnaleziono również jeden fragment w kontekście mieszkalnym, a drugi, pasujący do niego, w pochówku. Być może – jak spekulują badacze – chodziło o podtrzymanie w ten sposób więzi pomiędzy żywym a zmarłym.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Apple odkłada wprowadzenie na rynek UE systemu generatywnej AI

  • Źródło: Adobe Stock

    Bangladesz/ Deszcze monsunowe pozbawiły dachu nad głową ok. 2 mln ludzi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera