Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
27.04.2022 aktualizacja 27.04.2022

Gdańsk/ Joga i warsztaty z szoku kulturowego dla zagranicznych studentów PG

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pomoc psychologiczna, warsztaty z szoku kulturowego, a także joga, m.in. takie formy wsparcia studentów zagranicznych przewidziano w systemie, który zostanie wdrożony na Politechnice Gdańskiej. Pierwsze działania zaplanowano na początek nowego roku akademickiego.

Politechnika Gdańska w środowym komunikacie przekazała, że pozyskała dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł z programu NAWA "Welcome to Poland" na realizację projektu "Stworzenie systemu wsparcia emocjonalnego dla studentów zagranicznych studiujących na Politechnice Gdańskiej".

W ramach projektu zaplanowano wsparcie psychologiczne dla studentów zagranicznych, warsztaty z mediacji rówieśniczych dla studentów oraz warsztaty z mediacji dla pracowników administracji, otwarte seminaria z radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, warsztaty z różnic kulturowych i szoku kulturowego dla studentów zagranicznych oraz pracowników akademickich, trening uważności (mindfulness) dla studentów zagranicznych oraz zajęcia jogi dla studentów i pracowników.

"Wniosek o dofinansowanie składaliśmy w listopadzie ub.r., jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Planując działania w ramach projektu, myśleliśmy głównie, choć nie tylko, o zapobieganiu skutkom pandemii i zdalnej edukacji na zdrowie emocjonalne studentów, w tym studentów zagranicznych, których sytuacja była wyjątkowa trudna" - poinformowała cytowana w komunikacie kierownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG Anna Modrzejewska.

Jak dodała, "mając na uwadze dramatyczną sytuację w Ukrainie i jej wpływ na studentów PG pochodzenia ukraińskiego, rosyjskiego, białoruskiego, ale po prostu wszystkich, których szczególnie mocno dotknęły ostatnie wydarzenia, realizacja projektu wydaje się być jeszcze bardziej zasadna".

Dodatkowo pracownicy PG wezmą udział w dwóch wizytach studyjnych – w Wielkiej Brytanii odwiedzą Oxford University oraz King’s College w Londynie, z kolei w Holandii spotkają się z pracownikami Vrije Universiteit w Amsterdamie. Na wszystkich tych uczelniach działają profesjonalne centra wsparcia emocjonalnego dla studentów i pracowników zatrudniające specjalistów, w tym psychologów, coachów oraz tzw. cultural sensitive psychoterapists. Wiedza, doświadczenie i know how zdobyte w Wielkiej Brytanii i Holandii będą wykorzystane w projekcie PG.

Modrzejewska liczy na to, że jednym z efektów realizacji projektu będzie stworzenie sieci wsparcia działającej na wszystkich wydziałach, w której będą działać wcześniej przeszkoleni pracownicy i studenci. "Decentralizacja działań ułatwi dostęp do różnych form wsparcia zdrowia emocjonalnego i pozwoli na integrację pracowników i studentów, w tym studentów zagranicznych" - podkreśliła.

Projekt na PG będzie realizowany od czerwca 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r.

Głównym celem projektu NAWA "Welcome to Poland" jest wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni poprzez współpracę akademicką z zagranicznymi podmiotami, podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy. Kluczowym działaniem jest kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w środowisku akademickim i otoczeniu społecznym uczelni.

Łączny budżet projektu, który jest realizowany od stycznia 2018 r do września 2023 r., wynosi 38 833 333 zł, z czego 32 728 733,05 zł stanowią środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022