Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.05.2022
PL EN
26.04.2022 aktualizacja 26.04.2022

Lewitacja i szkło na otwartych wykładach w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O zastosowaniu lewitacji magnetycznej w urządzeniach wspomagających pracę serca oraz o technologii szkła – kruchego, ale zdolnego przetrwać tysiące lat opowiedzą 28 kwietnia w Krakowie naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej. Stacjonarne „AGH NAUKA spotkania” są otwarte dla publiczności.

O historii szkła i oddziaływaniu tego materiału na codzienne życie opowie prof. Manuela Reben z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Technologię lewitacji przybliży prof. Adam Piłat z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.

„AGH NAUKA spotkania” to cykl krótkich, 30-minutowych wystąpień, w czasie których akademicy opowiadają czym zajmują się w ramach swojej pracy naukowej oraz w jaki sposób ich badania przekładają się na rzeczywistość bliską przeciętnemu człowiekowi.

Dotychczasowe spotkania, ze względu na obowiązujące obostrzenia odbywały się online. Od kwietnia wracają w formule bezpośrednich spotkań z publicznością, w trakcie których będzie można zadać pytania, wymienić opnie, a także obalić naukowe mity.

Spotkanie zaplanowane na czwartek 28 kwietnia odbędzie się o godz. 18.00 w sali audytoryjnej w Centrum Dydaktyki AGH (ul. Reymonta 7, budynek U-2). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca. Osoby zainteresowane, które nie mogą wziąć udziału w wykładzie, znajdą transmisję na kanale YouTube AGH.

Również wcześniejsze spotkania w formule online zostały zarejestrowane i są dostępne w tym serwisie. Wykład „Wodór jako nośnik energii” wygłosił 17 marca prof. Konrad Świerczek. Naukowiec mówił o nowoczesnych technologiach wodorowych, skupiając się na metodach produkcji H2 oraz wykorzystaniu paliwa wodorowego w ogniwach paliwowych – wystąpienie do wysłuchania tutaj.

Z kolei „Przełomowe innowacje w energetyce” zebrał prof. Wojciech Nowak. Wśród omówionych technologii znalazły się ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła. Zdaniem naukowca istotą dalszego rozwoju OZE są prace nad ich udoskonalaniem, obniżeniem kosztów wytwarzania oraz zwiększeniem efektywności. Dzieje się to dzięki współpracy inżynierii materiałowej, elektrotechniki (elektroniki), systemów ICT oraz fizyki i chemii – wykład do wysłuchania tutaj. 

Kolejne dwa wykłady z cyklu „AGH NAUKA spotkania” odbędą się w tym semestrze 19 maja i 23 czerwca. Ich tematyka zostanie zapowiedziana na stronie internetowej. 

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022