Uczelnie i instytucje

Kalisz/ Minister edukacji i nauki popiera przekształcenie Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski

23.03.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
23.03.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Popieram przekształcenie Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski i uruchomienie wydziału lekarskiego – powiedział w piątek na konferencji prasowej w Kaliszu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Jak dodał, Akademia Kaliska złożyła już wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego. „Zwiedziłem szkołę i poziom przygotowania w celu podjęcia świadomej decyzji o wyrażeniu zgody. W ten sposób Kalisz stanie się znaczącym centrum kształcenia lekarzy w przyszłości” – zapowiedział w Kaliszu szef MEiN.

Od kilku tygodni w Kaliszu trwa spór między władzami dwóch uczelni w sprawie utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. Rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła chce utworzyć Uniwersytet Kaliski poprzez połączenie AK z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznego filii UAM w Poznaniu. Dzięki temu - jak twierdzi - będzie można uruchomić wydział lekarski.

Akademia Kaliska nie może samodzielnie przekształcić się w uczelnię uniwersytecką. By ta mogła powstać, musi mieć sześć dyscyplin naukowych, w tym jedną z nauk humanistycznych, w których są nadawane stopnie naukowe doktora. Tymczasem na Akademii Kaliskiej są tylko dwie dyscypliny z możliwością doktoryzowania i brakuje nauk humanistycznych.

Zdaniem Wojtyły "te przeszkody można pokonać poprzez połączenie dwóch kaliskich uczelni - Akademii Kaliskiej i filii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu - Wydziału Pedagogiczno–Artystycznego.

Akademia Kaliska – jak powiedział jej rektor - gwarantuje zatrudnienie wszystkim pracownikom Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego na porównywalnych lub lepszych warunkach.

Projekt rektora wsparli włodarze i radni samorządowi kilku miast z terenu południowej Wielkopolski.

Przeciwny idei połączenia jest dziekan WPA prof. Piotr Łuszczykiewicz oraz środowisko Filii UAM w Kaliszu.

"To nie byłaby żadna fuzja, lecz po prostu aneksja" - uważa prof. Piotr Łuszczykiewicz. Zdaniem dziekana "likwidacja oznaczałaby prawdziwą katastrofę w wymiarze naukowym, dydaktycznym, a także miastotwórczym oraz przekreślenie prawie czterdziestoletniej obecności w Kaliszu jednego z trzech najlepszych uniwersytetów w Polsce, flagowej uczelni badawczej, członka sieci uczelni europejskich EPICUR".

W piątek na konferencji prasowej PAP zapytała ministra edukacji i nauki o jego zdanie ws. utworzenia Uniwersytetu Kaliskiego. „Obecność pana rektora, profesora i ministra zdrowia (Andrzeja Wojtyły – PAP) na tej funkcji, którego znam również Lublina z Instytutu Medycyny Wsi gwarantuje, że kierunek lekarski tu otwieramy. Będzie działał na najwyższym poziomie. Będę też wspierał utworzenie uniwersytetu” – zapowiedział Czarnek.

Ustawa o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego –jak poinformował PAP prof. Wojtyła - zostanie złożona w Sejmie do końca marca br.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera