Nauka dla Społeczeństwa

08.12.2023
PL EN
14.03.2022 aktualizacja 14.03.2022

Małopolskie/ 11 gatunków nietoperzy zimuje w Ojcowskim Parku Narodowym

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

857 zimujących nietoperzy z 11 gatunków doliczyli się w Ojcowskim Parku Narodowym leśnicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zdecydowana większość to podkowce małe; liczebność tego gatunku od kilkunastu lat wzrasta na tym terenie i jest rekordowa w historii badań.

Katarzyna Sycz, prezes Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poinformowała, że wśród 857 hibernujących nietoperzy znalezionych w ojcowskich jaskiniach było 768 podkowców małych (Rhinolophus hipposideros). „Liczba nietoperzy tego gatunku z roku na rok wzrasta i jest to kolejny rekord liczebności na tym terenie” - podkreśliła.

Według niej Ojców i okolice są jednym z ważniejszych zimowisk w Polsce dla tego nietoperza, a najwięcej osobników tego gatunku zimę spędza w Jaskini Ciemnej, która jest największym zimowiskiem podkowca małego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Gatunek znajduje na tych terenach bardzo dobre warunki do życia - tereny zalesione ze skałami wapiennymi, dostatek pożywienia oraz dogodne miejsca do zimowania.

Pozostałymi gatunkami stwierdzonymi w trakcie tegorocznych liczeń były: podkowiec duży, nocek duży, nocek rudy, nocek orzęsiony, nocek Brandta/wąsatek/alcathoe, nocek Bechsteina, mroczek późny, mroczek pozłocisty, mopek zachodni, gacek brunatny.

Według poznańskich badaczy nietoperze w Ojcowskim Parku Narodowym mają się dobrze. Wpływ na dobrostan tych ssaków ma poprawa stanu środowiska naturalnego, związana przede wszystkim z wycofaniem toksycznych środków ochrony roślin oraz dobra ochrona stanowisk zimowania.

Inwentaryzacja nietoperzy zimujących w Ojcowie została przeprowadzona już po raz 34. Podczas czterodniowego badania na początku lutego studenci wraz z opiekunem sekcji prof. Witoldem Grzywińskim, skontrolowali 21 obiektów, w tym 20 jaskiń.

W Polsce występuje obecnie 27 gatunków nietoperzy. Wszystkie są objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023