Małopolskie/ 11 gatunków nietoperzy zimuje w Ojcowskim Parku Narodowym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

857 zimujących nietoperzy z 11 gatunków doliczyli się w Ojcowskim Parku Narodowym leśnicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zdecydowana większość to podkowce małe; liczebność tego gatunku od kilkunastu lat wzrasta na tym terenie i jest rekordowa w historii badań.

Katarzyna Sycz, prezes Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poinformowała, że wśród 857 hibernujących nietoperzy znalezionych w ojcowskich jaskiniach było 768 podkowców małych (Rhinolophus hipposideros). „Liczba nietoperzy tego gatunku z roku na rok wzrasta i jest to kolejny rekord liczebności na tym terenie” - podkreśliła.

Według niej Ojców i okolice są jednym z ważniejszych zimowisk w Polsce dla tego nietoperza, a najwięcej osobników tego gatunku zimę spędza w Jaskini Ciemnej, która jest największym zimowiskiem podkowca małego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Gatunek znajduje na tych terenach bardzo dobre warunki do życia - tereny zalesione ze skałami wapiennymi, dostatek pożywienia oraz dogodne miejsca do zimowania.

Pozostałymi gatunkami stwierdzonymi w trakcie tegorocznych liczeń były: podkowiec duży, nocek duży, nocek rudy, nocek orzęsiony, nocek Brandta/wąsatek/alcathoe, nocek Bechsteina, mroczek późny, mroczek pozłocisty, mopek zachodni, gacek brunatny.

Według poznańskich badaczy nietoperze w Ojcowskim Parku Narodowym mają się dobrze. Wpływ na dobrostan tych ssaków ma poprawa stanu środowiska naturalnego, związana przede wszystkim z wycofaniem toksycznych środków ochrony roślin oraz dobra ochrona stanowisk zimowania.

Inwentaryzacja nietoperzy zimujących w Ojcowie została przeprowadzona już po raz 34. Podczas czterodniowego badania na początku lutego studenci wraz z opiekunem sekcji prof. Witoldem Grzywińskim, skontrolowali 21 obiektów, w tym 20 jaskiń.

W Polsce występuje obecnie 27 gatunków nietoperzy. Wszystkie są objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

  • W reakcji biorą udział występujący w naturze wodorosiarczek (HS-) oraz związek organiczny, zawierający pierścienie aromatyczne, zdolny do absorpcji promieniowania UV. Pod wpływem energii promieniowania UV następuje ultraszybki transfer elektronu z wodorosiarczku do związku organicznego, co prowadzi do dalszych selektywnych transformacji chemicznych. Fot. materiały prasowe

    Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera