Nauka dla Społeczeństwa

05.03.2024
PL EN
14.03.2022 aktualizacja 14.03.2022

Dr hab. Michał Bogdziewicz laureatem ERC Starting Grant

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr hab. Michał Bogdziewicz z Wydziału Biologii UAM uzyskał prestiżowy ERC Starting Grant 2021. Jest więc dziesiątym Polakiem, który znalazł się wśród laureatów tej edycji konkursu, organizowanego przez European Research Council (ERC) - informuje Narodowe Centrum Nauki.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council) listę laureatów Starting Grants 2021 opublikowała w styczniu br. Granty otrzymało wtedy ośmioro naukowców pracujących w polskich ośrodkach. W lutym grant z listy rezerwowej otrzymał także prof. Piotr Garbacz z Uniwersytetu Warszawskiego.

W marcu do grona laureatów konkursu dołączył prof. UAM, dr hab. Michał Bogdziewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Otrzymał 1,5 miliona euro na realizację projektu "Climate change impacts on trees reproduction and forecasts of forest recruitment change (ForestFuture)".

Badacz zajmuje się ekologią lasów i biologią lat nasiennych. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji pokazujących złożoność procesów związanych z występowaniem lat nasiennych. W ostatnich dniach otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień na świecie dla biologów zajmujących się roślinami – Tansley Medal 2021 dla wybitnych naukowców na początku kariery.

Jego najnowsza praca – o tym jak epidemia ASF zmienia trajektorie odnowy Puszczy Białowieskiej – ukazała się 2 marca na łamach Proceedings of the Royal Society B. Biolog kierował lub kieruje sześcioma grantami Narodowego Centrum Nauki. Jest też członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN. W 2015 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” na najlepszy artykuł popularnonaukowy. W 2017 roku został laureatem stypendium naukowego Miasta Poznania. W 2021 roku był zdobywcą Nagrody Naukowej Miasta Poznania.

Starting Grant mogą otrzymać naukowcy od 2 do 7 lat po doktoracie, na projekt trwający do 5 lat. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 1,5 mln euro. ERC wspiera nowatorskie pomysły we wszystkich dziedzinach nauk. Laureaci mają swobodę w wyborze programu badawczego i budowy własnego zespołu. 

PAP - Nauka w Polsce

uka/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024