Nowe formy wsparcia ubiegających się o granty ERC

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

Panel próbny i indywidualny mentoring wcześniejszych laureatów lub ekspertów oceniających wnioski ERC - to nowe metody wsparcia dla polskich naukowców ubiegających się o prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Sześć z ośmiu polskich projektów, które zdobyły ostatnie ERC Starting Grants przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ang. European Research Council – ERC) było objętych wsparciem KPK NCBR. Średnia wartość grantu to 1,5 mln euro. Na badania w najnowszym konkursie zostanie przeznaczonych 619 mln euro.

Wśród działań Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE są dni informacyjne, konsultacje, szkolenia z pisania wniosków i warsztaty, podczas których wnioski są szczegółowo analizowane. Nową częścią oferty dla ubiegających się o granty naukowców jest panel próbny. Jak informuje dyrektor Magdalena Bem-Andrzejewska, w 2022 r. uruchomiona również zostanie zupełnie nowa inicjatywa, w ramach której aplikujący będą mogli skorzystać z indywidualnego mentoringu wcześniejszych laureatów lub ekspertów oceniających wnioski ERC.

POMOC NA KAŻDYM ETAPIE SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski naukowców do ERC są konsultowane „od pomysłu po złożenie”. Przed wysłaniem do Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych pracownicy KPK sprawdzają je pod kątem wymogów formalnych, finansowych oraz odpowiedzi na kryteria oceny.

„Eksperci z KPK pomogli mi na każdym etapie składania grantu. Przy składaniu wniosku udzielili niezbędnych informacji i wyjaśnili wszelkie wątpliwości. Najcenniejsze wsparcie otrzymałem przed przygotowaniem do rozmowy z panelem ekspertów. Po zakwalifikowaniu się do II etapu, eksperci KPK skontaktowali się ze mną i zorganizowali panel próbny, z zaproszonymi naukowcami z Polski, którzy mają doświadczenie w ocenianiu i składaniu grantów ERC. Próbna rozmowa z zorganizowanym przez KPK panelem zdecydowanie pomogła mi się przygotować do właściwej rozmowy i nie mam wątpliwości, że przyczyniła się do otrzymania grantu” – mówi laureat konkursu ERC Starting Grants dr Krzysztof Szade z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oprócz niego granty otrzymali: dr Szymon Chorąży (także z UJ), dr hab. Michał Tomza, dr Dorota Skowron, dr Paweł Nowakowski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Karolina Ćwiek-Rogalska pracująca w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz dr Piotr Dworczak z Fundacji Adeptów i Miłośników Ekonomii (FAME).

„W KPK NCBR od początku programu Horyzont Europa przykładaliśmy szczególną wagę do promocji i szkoleń w zakresie pozyskiwania grantów ERC. Niesatysfakcjonujące statystyki polskich jednostek w tym obszarze, w poprzednim programie ramowym Horyzont 2020, były dla nas jasnym sygnałem, że konieczne są nowe formy wsparcia i intensyfikacja działań. Tak też się stało. Osiem grantów w tym konkursie to fantastyczny wynik. Jestem dziś dumna z polskich laureatów – młodych, wybitnie utalentowanych badaczy – i szczęśliwa, że mieliśmy jako KPK wyraźny udział w tym prestiżowym sukcesie” – stwierdziła Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr inż. Wojciech Kamieniecki podkreślił, że granty ERC są przyznawane na obiecujące badania, których wyniki mogą przynieść znaczącą zmianę w zrozumieniu świata. Działający od ponad roku w strukturach centrum Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE wspiera naukowców, a także przedsiębiorców, w zdobywaniu grantów z unijnego programu Horyzont Europa, którego częścią jest ERC.

KPK NCBR przypomina, że do 17 marca otwarty jest konkurs ERC Consolidator Grant, natomiast do 28 kwietnia - ERC Advanced Grant (zamknięcie 28 kwietnia). Daty kolejnych konkursów będą znane w połowie roku.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera