Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
21.07.2022 aktualizacja 21.07.2022

Dr hab. Dawid Pinkowicz z UJ nagrodzony ERC Consolidator Grant

Źródło: strona internetowa UJ Źródło: strona internetowa UJ

Dr hab. Dawid Pinkowicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał Consolidator Grant 2021 Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC). Za ponad 1,7 mln euro będzie realizował projekt, który ma doprowadzić do uzyskania unikatowych fotomagnesów molekularnych.

O wynikach konkursu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych informuje Uniwersytet Jagielloński i Narodowe Centrum Nauki.

Consolidator Grant jest skierowany do naukowców będących od 7 do 12 lat po doktoracie. Maksymalna wartość dofinansowania na projekt trwający do 5 lat wynosi 2 mln euro. W marcu br. granty takie otrzymali prof. UW, dr hab. Marta Bucholc i dr hab. Jarosław Wilczyński z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. Teraz do grona laureatów dołączył naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego z Wydziału Chemii tej uczelni.

Dofinansowany projekt "Bringing molecular photomagnets to light - achieving magnets through visible light excitation at room temperaturę (LUX-INVENTA)" dotyczyć będzie badań nad otrzymaniem i wykorzystaniem fotomagnesów molekularnych o unikatowych właściwościach.

"Światło słoneczne jest najczystszą formą energii, a jego wykorzystanie jest kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju technologicznego i socjoekonomicznego. Efekt fotomagnetyczny, w którym światło powoduje znaczące zmiany magnetyzacji układu molekularnego, jest potencjalnie jednym ze sposobów wykorzystania energii słonecznej. Umożliwia zapisywanie i odczytywanie informacji magnetycznej za pomocą światła, co stanowi o jego unikatowości oraz potencjalnych zastosowaniach technologicznych. Efekt ten wykazują tzw. fotomagnetyki molekularne, które po raz pierwszy zostały odkryte w 1996 roku. Występuje on jedynie w bardzo niskich temperaturach, tzw. helowych, co skutecznie uniemożliwia jego wykorzystanie" - wyjaśnia dr hab. Dawid Pinkowicz, cytowany w komunikacie na stronie internetowej uczelni.

Dodaje, że celem jego projektu jest odkrycie fotomagnesów molekularnych działających w temperaturze pokojowej oraz zbadanie mechanizmu ich działania. Doprowadzi to do przełomu nad badaniami fotomagnetyków, a także otworzy drogę do badań nad ich zastosowaniem w przedmiotach codziennego użytku.

Dr hab. Dawid Pinkowicz habilitację uzyskał w 2017 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obywał staże naukowe Uniwersytecie we Florencji, Uniwersytecie Tohoku w Sendai w Japonii, Uniwersytecie Texas A&M. Obecnie jego zainteresowania naukowe obejmują molekularne układy fotomagnetyczne, fotochromowe oraz magneto-chiralne - unikalne związki chemiczne, łączące na pozór wykluczające się właściwości fizyczne.

Był wielokrotnie nagradzany za prowadzone badania naukowe. W roku 2019, w wieku 36 lat, otrzymał nagrodę Narodowego Centrum Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych, przyznawanej naukowcom przed ukończeniem 40. roku życia.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023