Bezdech senny przyspiesza starzenie, ale leczenie może to powstrzymać

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nieleczony obturacyjny bezdech senny może przyspieszyć biologiczne starzenie się, ale właściwe leczenie może spowolnić lub nawet odwrócić ten proces - informuje „European Respiratory Journal".

Obturacyjny bezdech senny (OBS, po angielsku OSA) to najczęstsze zaburzenie snu. Dotknięte nim osoby chrapią, a w ciągu dnia są nadmiernie senne. OBS częściej występuje u mężczyzn, którzy mają węższe światło górnych dróg oddechowych niż kobiety.

W Polsce problem dotyka ok. 2–2,5 mln osób, ale większość może nie być tego świadoma. OBS wiąże się z wyższym ryzykiem nadciśnienia, zawału serca, udaru, cukrzycy i wielu innych przewlekłych schorzeń. Naukowcy z University of Missouri School of Medicine odkryli, że nieleczony OBS przyspiesza również biologiczny proces starzenia, a odpowiednie leczenie może spowolnić a nawet odwrócić ten trend.

W trakcie starzenia dochodzi do zmian epigenetycznych - metylacji DNA, dlatego do pomiaru wieku biologicznego badanej osoby wykorzystuje się analizę zawartego w próbce krwi DNA z użyciem odpowiedniego algorytmu. Jeśli wiek biologiczny przekracza wiek metrykalny, mamy do czynienia z „przyspieszeniem wieku epigenetycznego” - przyspieszonym starzeniem. Przyspieszone starzenie prowadzi do pogorszenia przebiegu procesów fizjologicznych - aktywacji i propagacji stresu oksydacyjnego i ogólnoustrojowych szlaków zapalnych, dlatego ma związek z ogólną śmiertelnością i chorobami przewlekłymi.

„Przyspieszone starzenie nie jest charakterystyczne dla OBS — może być spowodowane różnymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak palenie, zła dieta lub zanieczyszczenie środowiska” - powiedział dr Rene Cortese z University of Missouri. „W kulturze zachodniej często zdarza się, że ludzie doświadczają epigenetycznego przyspieszenia wieku, ale chcieliśmy dowiedzieć się, jak OBS wpływa na ogólnoustrojowe przyspieszenie wieku w porównaniu z osobami, które nie cierpią na tę chorobę”.

Aby ocenić wpływ OBS na przyspieszenie wieku epigenetycznego w ciągu jednego roku, zespół Cortese przebadał 16 niepalących dorosłych ze zdiagnozowanym OBS i - jako grupę kontrolną - osiem osób bez tej choroby. Po wykonaniu wstępnego badania DNA grupa z OBS rozpoczęła terapię CPAP. Metoda CPAP na zakładaniu na noc maski podłączonej do urządzenia wytwarzającego stałe podwyższone ciśnienie powietrza w drogach oddechowych, aby zapobiec bezdechowi.

„Nasze wyniki wykazały, że zaburzenia snu wywołane OBS i niższy poziom tlenu podczas snu sprzyjały większemu przyspieszeniu wieku biologicznego w porównaniu z grupą kontrolną” – powiedział Cortese. - "Jednak pacjenci z OBS, którzy stosowali CPAP, wykazywali spowolnienie wieku epigenetycznego, podczas gdy trendy przyspieszenia wieku nie zmieniły się w grupie kontrolnej. Nasze wyniki sugerują, że przyspieszenie wieku biologicznego jest przynajmniej częściowo odwracalne, gdy wdrożone jest skuteczne leczenie OBS”.

Jak zaznaczył badacz, kluczem do sukcesu CPAP jeśli chodzi o spowolnienie starzenia jest ścisłe przestrzeganie korzystania z urządzenia przez co najmniej cztery godziny na dobę. Nie jest jasne, w jaki sposób przyspieszenie wieku wpłynie na wyniki kliniczne i jak odnosi się do innych grup ryzyka lub dzieci z OBS.

"Ponieważ dzieci z OBS są traktowane inaczej niż dorośli, badanie to rodzi wiele pytań" - zaznaczył Cortese. "Musimy dowiedzieć się więcej o mechanizmach i biologii stojących za tymi odkryciami".(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera