Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
09.03.2022 aktualizacja 09.03.2022

Konflikty zbrojne szkodzą nawet migrującym ptakom

Bocian z nadajnikiem i obrączką; fot. Joachim Siekiera Bocian z nadajnikiem i obrączką; fot. Joachim Siekiera

Przylatujące bociany białe jeszcze są w Afryce – wynika z analizy przemieszczeń ptaków zaopatrzonych w specjalne nadajniki GPS/GSM. Czy wojna na Ukrainie i długotrwały konflikt na Bliskim Wschodzie wpłyną na czas powrotu i tempo wędrówki bocianów?

„Konflikty zbrojne nie służą migrującym ptakom. Policja i wojsko mają poważniejsze problemy na głowie, niż doglądanie kłusowników, a strzelanie do ptaków to tez swoista nauka trafiania w cel. Jakby to smutno nie brzmiało, i ile byśmy nie poświęcili czasu na edukację, to tak właśnie jest" – mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP przez uczelnię.

Z polskiej populacji przynajmniej jedna trzecia wędruje przez teren Ukrainy. Są to ptaki gniazdujące we wschodniej Polsce. Natomiast te ze środka i z zachodniej części kraju lecą przez Słowację i dostają się do nas, omijając Tatry – wyjaśniają badacze.

„Wszystkie nasze ptaki przelatują przez Syrię, a dwie trzecie - przez Liban, gdzie niestety nie jest spokojnie i nawet zestrzelono tam naszego ptaka z nadajnikiem, którego nie odzyskaliśmy” – dodaje Joachim Siekiera z Grupy Silesiana, której członkowie od wielu lat zakładają bocianom nadajniki lokalizujące. W analizie otrzymanych danych pomagają badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego.

Do Europy lecą ptaki starsze niż trzy lata, bo młodsze jeszcze dojrzewają w Afryce. W pierwszym tygodniu marca leciały zaledwie po około 100-150 km na dobę. Jak zapewnia Joachim Siekiera, w szczycie migracji dystans dzienny powiększy się nawet czterokrotnie.

Prof. Jankowiak z Uniwersytetu Szczecińskiego wyjaśnia, że nowoczesna technika umożliwia zdalne śledzenie ruchu ptaków i przygotowanie się na miejscu do dodatkowych obserwacji. Badacze uzupełniają wiedzę o każdym ptaku o tzw. historię życia.

„To niesamowite, jak w ciągu dosłownie ostatnich kilku lat zwielokrotniła się wiedza o różnych aspektach ptasich wędrówek i możemy wiązać ze sobą biologię lęgową ptaków, zimowanie w Afryce z migracją jesienną i zimową. To optymistyczne wiadomości. Paradoksalnie ta technologia, którą teraz wykorzystujemy (GPS w smartfonach i nadajnikach bocianich) powstała dla wojska przede wszystkim” – przypomina naukowiec.

Dodaje, że ptakom wiosna się śpieszy i lecą na zasadzie kto pierwszy ten lepszy, choć jak na razie wybrały powolne przemieszczanie się w Afryce.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024