Akademia Kaliska zaczęła współpracę z Główną Biblioteką Lekarską. Ma to ogromne znaczenie dla planów uruchomienia w Kaliszu wydziału lekarskiego - poinformował w czwartek na konferencji prasowej rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła.
Dzięki temu – jak dodał rektor - studenci będą mieli dostęp do najnowszych publikacji naukowych z całego świata.
Porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła oraz dr Wojciech Giermaziak, dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki w Warszawie.„Teraz kiedy otwieramy w Kaliszu wydział lekarski, niezbędny będzie dostęp do światowych baz danych, a taki dostęp gwarantuje Główna Biblioteka Lekarska” – powiedział prof. Wojtyła. Podkreślił, że nie spodziewał się, że "w całości odzyskamy to, co zostało wywiezione do Ciechanowa. Liczyłem, że dostaniemy przede wszystkim dostęp elektroniczny do tych zasobów. Niektóre zbiory są dla nas ważne, bo stworzone przez Kaliskie Towarzystwo Lekarskie, które jest jednym z najstarszych w Polsce, bo z 1877 roku”.
Utworzona w 1981 r. Biblioteka Lekarska w Kaliszu została w 2005 r. przeniesiona do Ciechanowa. Powodem likwidacji były wówczas m.in.sprawy finansowe.Filia GBL mieściła się w hotelu pielęgniarek przy ul. Korczak. Zgodnie z umową nie pobierano opłat czynszowych. Kiedy w 1999 r. zlikwidowano hotel, a blok przejął Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, zaczęto pobierać opłaty. W 2005 r. rachunek wyniósł 87 tys. zł, dlatego dyrekcja GBL zdecydowała o likwidacji filii. Był pomysł, żeby zbiory przenieść do kaliskiej PWSZ, która kształciła położne, pielęgniarki i rehabilitantów, ale ostatecznie całość przewieziono do PWSZ w Ciechanowie. Przez 23 lata kaliski oddział zgromadził 13 tys. książek, ok. 4 tys. czasopism i ok. 7 tys. czasopism zachodnich w formie mikrofisz. „Dzieli nas nieomal ćwierć wieku od zamknięcia naszej filii w Kaliszu. Jest rzeczą niezbędną aby nie tylko lekarze, ale wszyscy młodzi ludzie, od maturzystów a kończąc na abiturientach uniwersyteckich mieli dostęp do baz danych” – powiedział dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej dr. Wojciech Giermaziak.
„Cieszę się, że powstanie filia, bo jest to warunek konieczny, by powstał tu kierunek lekarski. Studenci muszą mieć dostęp do nowoczesnych badań, które publikowane są w specjalistycznych publikatorach. My w Kaliszu nie mamy porządnej, uniwersyteckiej biblioteki, która byłaby biblioteką posiadającą zbiory naukowe” – powiedział prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
Z zasobów GBL będą korzystać nie tylko studenci Akademii Kaliskiej. Także licealiści zainteresowani studiowaniem na kierunkach medycznych i związanych ze zdrowiem, wykładowcy oraz lekarze.„Wiedzy szukamy w tradycyjnych podręcznikach, ale coraz częściej w internecie. Bywa tak, że znajdujemy jakieś materiały, ale są to tylko wybiórcze informacje, w których odsyłają do tekstów źródłowych. Tam są szczegóły, które pozwalają rozwiązywać nam problemy z naszych praktyk zawodowych. I za to już trzeba płacić. Dzięki bibliotece będziemy mieć do nich dostęp za darmo” – powiedział dr Piotr Suda, kierownik oddziału chorób dziecięcych kaliskiego szpitala oraz prezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Główna Biblioteka Lekarska ma 16 oddziałów w Polsce, skupionych w uczelniach lokalnych.(PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.