Uczelnie i instytucje

Kalisz/ Rozpoczęła się rekrutacja na kierunek lekarski w Akademii Kaliskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rozpoczął się pierwszy etap rekrutacji na nowo otwierany kierunek lekarski w roku akademickim 2023/2024 w Akademii Kaliskiej. Naukę na pierwszym roku 6-letnich studiów magisterskich rozpocznie 60 osób – poinformowała we wtorek PAP zastępca kierownika biura promocji Anna Miklas-Pęcherz.

To będzie pionierski rok kształcenia kadry medycznej w Kaliszu, ponieważ kierunek lekarski ruszy po raz pierwszy - właśnie w roku akademickim 2023/2024. Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało zgodę na jego uruchomienie, ponieważ zapotrzebowanie na kształcenie w zawodzie lekarza w regionie jest ogromne.

„Południowa Wielkopolska ma najniższy wskaźnik liczby lekarzy w kraju – 0,87 na 1000 mieszkańców, podczas gdy w Wielkopolsce wynosi on 1,57, w Polsce 2,4; a w Europie 4,8” – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Zdaniem prof. Wojtyły będzie to historyczny rocznik także z tego względu, że od 1 października 2023 r. akademia stanie się oficjalnie uniwersytetem.

Pierwszy etap rekrutacji elektronicznej rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do 30 czerwca 2023 r. Postępowanie kwalifikacyjne prowadzone będzie w oparciu o konkurs świadectw.

Zainteresowani muszą wykazać się zdaniem egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z dwóch przedmiotów, obowiązkowo z biologii oraz do wyboru z chemii lub z matematyki lub z fizyki/fizyki i astronomii.

Kandydaci legitymujący się tzw. starą maturą zobowiązani są posiadać zaświadczenie z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, potwierdzające wyniki z egzaminu maturalnego z tych samych przedmiotów, jak wskazano powyżej.

W przypadku przedmiotów do wyboru Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna wybiera wariant korzystniejszy dla kandydata. Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosi 200. Do przyjęcia na studia w ramach limitu przyjęć zostaje zakwalifikowany kandydat, który uzyskał najwyższą liczbę punktów, nie mniejszą niż 30 procent maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia.

Po ukończeniu studiów absolwent, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu, musi zdać Lekarski Egzamin Końcowy (LEK). Wynik z LEK-u ma kluczowe znaczenie w rekrutacji na rezydenturę.

Absolwenci kierunku lekarskiego mają możliwość podjęcia szkolenia specjalizacyjnego w szczegółowych specjalnościach lekarskich. Mogą również rozwijać się naukowo poprzez uczestnictwo w studiach doktoranckich i osiąganie kolejnych szczebli kariery naukowej. Więcej informacji na temat rekrutacji można znaleźć na stronie www.rekrutacja.akademia.kalisz.pl (PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ ann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera