W czwartek Senat Uniwersytetu Gdańskiego podjął uchwałę "Deklaracja solidarności z Ukrainą". Rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski zaapelował do studentów, aby byli przygotowani na przyjęcie na uczelni studentów z Ukrainy
"Mamy do czynienia z dramatycznym konfliktem za naszymi granicami. UG może zostać zaangażowany w pomoc Ukrainie. Możemy być poproszeni o udzielenie wsparcia potencjalnym uchodźcom. Zwracam się do studentów, aby przygotowali się na przyjęcie studentów z Ukrainy" - powiedział rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski.
Uniwersytet Gdański poinformował, że w czwartek odbyło się posiedzenie Senatu UG. W jego trakcie jednogłośnie została podjęta uchwała: "Deklaracja solidarności z Ukrainą".
Treść uchwały: "Wieloletnia współpraca ze środowiskami akademickimi w Ukrainie, obecność studentów i pracowników ukraińskich wśród członków naszej społeczności oraz dbałość o wspólne, europejskie wartości, takie jak wolność, równość i sprawiedliwość – upoważniają Senat Uniwersytetu Gdańskiego do jednoznacznego potępienia agresji militarnej Rosji na niepodległą Ukrainę oraz wyrażenia solidarności z obywatelami Ukrainy w trudnym momencie walki o zachowanie suwerenności i integralności swojego państwa".
Niniejszy apel jest również deklaracją udziału we wszystkich programach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, które zostaną utworzone w celu wsparcia studiujących i pracujących w Polsce obywateli Ukrainy".
"Uchwała jest deklaracją, którą senat w imieniu całej społeczności akademickiej podejmuje. Jest to wyraz zaniepokojenia sytuacją na Ukrainie. Mamy świadomość tego, że przecież w naszej społeczności spora część studentów i pracowników wiąże swoje plany zawodowe, naukowe i wielu z nich pochodzi z terytoriów ukraińskich" - powiedział prorektor UG prof. Arnold Kłonczyński.
Profesor dodał, że społeczność uniwersytecka czuje się zobligowana do tego, żeby wesprzeć wszystkich w tych trudnych chwilach. "Jest to takie jednoznaczne ze strony Uniwersytetu Gdańskiego potępienie działań militarnych niezgodnych z prawem międzynarodowym. Co wyraźnie trzeba podkreślić. Jest to atak militarny skierowany w wobec ludności cywilnej, co budzi szczególny sprzeciw w dzisiejszych czasach. Jednocześnie jest to apel przyłączenia się do wszystkich form pomocy, które będą organizowane w Polsce m.in. przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach przygotowywanych programów, które mają wspierać uchodźców z terenów objętych wojną".
PAP - Nauka w Polsce, Piotr Mirowicz
pm/ ok/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.