Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
26.01.2022 aktualizacja 26.01.2022

Lublin/ Trwa zimowa rekrutacja na studia drugiego stopnia

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna, inżynieria nowoczesnych materiałów – to niektóre kierunki studiów oferowane przez lubelskie uczelnie podczas zimowej rekrutacji. Aktualnie trwa nabór chętnych na studia drugiego stopnia - tzw. magisterskie.

"W tym roku podczas zimowego naboru oferujemy kandydatom studia dzienne drugiego stopnia z gospodarki przestrzennej oraz inżynierii nowoczesnych materiałów” – poinformowała rzecznik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Aneta Adamska.

Studenci 3-semestralnych studiów z gospodarki przestrzennej będą mogli wybrać takie specjalności jak: polityka przestrzenna i urbanistyka oraz gospodarka regionalna. Na kandydatów czeka 40 miejsc.

Natomiast dla chętnych na studia z inżynierii nowoczesnych materiałów przewidziano 15 miejsc. „Kształcenie ukierunkowane jest na poznanie zaawansowanych technologii, na których opierają się już nie tylko wielkie zakłady przemysłowe, ale coraz częściej także mniejsze, rzemieślnicze dotychczas dziedziny np. jubilerstwo” – wyjaśniła Adamska.

Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć pracę np. w instytutach badawczych, centrach rozwojowych lub technologicznych, a także firmach prowadzących badania kliniczne oraz instytucjach związanych z medycyną, biologią, biotechnologią. „Zdobyta podczas studiów wiedza będzie przydatna także w laboratoriach policyjnych oraz w instytucjach wojskowych”- dodała rzeczniczka UMCS.

Katolicki Uniwersytet Lubelski proponuje podczas zimowego naboru studia magisterskie na kierunku architektura krajobrazu, które trwają trzy semestry. „To oferta skierowana do absolwentów studiów pierwszego stopnia architektury krajobrazu oraz gospodarki przestrzennej” - powiedziała zastępca rzecznika KUL Monika Stojowska.

Politechnika Lubelska oferuje w zimowym naborze 14 kierunków na studiach stacjonarnych drugiego stopnia. Wśród nich są m.in. budownictwo, inżynieria biomedyczna, matematyka, mechatronika, transport. Jak podała uczelnia, semestr letni rozpoczyna się 28 lutego br. Studia trwają trzy lub cztery semestry i kończą się obroną pracy magisterskiej. „Oferta edukacyjna na studia drugiego stopnia kierowana jest głównie do absolwentów studiów pierwszego stopnia kończących kształcenie w miesiącach styczeń i luty, chcących kontynuować naukę bez przerw w odbywaniu studiów” – wyjaśniła rzecznik Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska-Deneka.

Uniwersytet Przyrodniczy prowadzi aktualnie nabór na 26 kierunków studiów stacjonarnych drugiego stopnia m.in. bioinżynieria, behawiorystyka zwierząt, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, ogrodnictwo, dietetyka. Łącznie uczelnia przygotowała 750 miejsc dla kandydatów. „Warto podkreślić, że wszystkie oferowane przez uniwersytet w tej rekrutacji kierunki studiów II stopnia to kierunki inżynierskie (poza kierunkiem dietetyka – magisterskie), kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra inżynieria, stąd niezbędne jest wcześniejsze posiadanie tytułu inżyniera na studiach pierwszego stopnia” – przypomniała Agnieszka Wasilak z Biura Rekrutacji i Promocji Kształcenia UP w Lublinie.

Uczelnie prowadzą rekrutację na studia drugiego poprzez system Internetowej Rejestracji Kandydatów. Na Politechnice Lubelskiej nabór trwa do końca stycznia, na KUL do 21 lutego, z kolei do 14 lutego na UMCS. Natomiast Uniwersytet Przyrodniczy czeka na zgłoszenia chętnych do 21 lutego.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024