Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
20.01.2022 aktualizacja 20.01.2022

Łódź/ Politechnika Łódzka podpisała umowę na budowę drugiej części "Alchemium"

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Politechnika Łódzka (PŁ) podpisała w środę wartą ponad 100 mln zł umowę z wykonawcą drugiego etapu budowy "Alchemium". W ramach inwestycji powstaną trzy kolejne budynki, które będą siedzibą Wydziału Chemicznego z nowoczesnymi laboratoriami i pracowniami naukowymi.

Rozpoczętą trzy lata temu budowę kompleksu "Alchemium – magia chemii jutra" podzielono na dwa etapy. Pierwszy zakończył się we wrześniu ub.r. i w jego ramach powstał gmach o powierzchni 11 tys. m kw. Znalazły się w nim: rozciągająca się przez trzy górne kondygnacje aula na 500 osób, sala senatu na 100 osób, mniejsze audytoria i sale seminaryjne, zaplecze konferencyjne, przestrzeń wystawiennicza dla funkcjonującej w uczelni galerii "Politechnika" oraz gabinety władz Wydziału Chemicznego i biura administracji.

"W pierwszym etapie inwestycji oddaliśmy budynek konferencyjno-dydaktyczny. Teraz zrealizujemy część, nazwijmy ją merytoryczną, w której będą nowoczesne laboratoria chemiczne oraz pracownie do realizowania badań naukowych i prowadzenia kształcenia na najwyższym poziomie. Mam nadzieję, że ta długo oczekiwana inwestycja dla Wydziału Chemicznego, który jest silnym ośrodkiem naukowym, wpłynie na dalszy jego rozwój" – powiedział podczas podpisania umowy rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik.

W ramach drugiego etapu inwestycji powstaną trzy budynki o powierzchni użytkowej ponad 10 tys. m kw. W efekcie cały kompleks "Alchemium" będzie się składał z czterech gmachów o pięciu kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej. Wykonawcą inwestycji będzie firma Alstal, która swoje prace wyceniała na 108,7 mln zł.

Z zawarcia kontraktu zadowolenia nie kryła dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik.

"Nowe przestrzenie mieszczące między innymi około 130 laboratoriów dadzą nam szansę na rozwój nowych metod, nowych technologii. Realizujemy bardzo dużo projektów na wydziale, dlatego nowa infrastruktura, nowy metraż otworzy nowe perspektywy rozwoju badań naukowych i jednoczesnego zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia" – zaznaczyła.

Zakończenie budowy planowane jest w drugim kwartale 2024 r. Częścią pierwszych prac budowlanych będą wyburzenia fragmentu budynku Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn PŁ.

Koszt inwestycji w ramach pierwszego etapu wyniósł 64,8 mln zł. Politechnika Łódzka otrzymała 47,5 mln zł dotacji z MEiN. Druga części inwestycji zostanie sfinansowana z dotacji celowej z MEiN w wysokości 65,1 mln zł oraz środków własnych uczelni. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022