Mikroplastik wykryty w „czystym” powietrzu w Pirenejach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy wykryli cząstki mikroplastiku nawet w powietrzu na wysokości prawie 3 tys. metrów, na szczycie Pic du Midi w Pirenejach. Według modeli matematycznych pochodzi on z Afryki, Ameryki Północnej lub z Oceanu Atlantyckiego, co wskazuje na międzykontynentalne wędrówki takich zanieczyszczeń.

Mikroplastik - mikroskopijne cząstki tworzyw sztucznych powstające z rozkładu trafiających do środowiska odpadków znajdowano już w rzekach, oceanach, śniegu, i ciałach różnych organizmów.

Teraz badacze z francuskiego Centrum Narodowego Badań Naukowych wykryli mikroplastik po analizie powietrza chwytanego nad szczytem Pic du Midi w Pirenejach.

Jak donoszą na łamach pisma „Nature Communications”, znaleźli cząstki tworzyw sztucznych w stężeniu jednej na cztery metry sześcienne.

Tworzywa, jakie wykryli, to głównie polistyren i polietylen, które pochodzą przede wszystkim z opakowań. Choć, według badaczy nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia, obecność cząstek zaskakuje.

Modele matematyczne pozwalają domniemywać, skąd plastik pochodzi. Nad Pireneje przedostał się najprawdopodobniej z Afryki, Ameryki Północnej lub Oceanu Atlantyckiego.

Wskazuje to na międzykontynentalne wędrówki tego rodzaju zanieczyszczeń. Może to wyjaśnić także obserwowaną wcześniej obecność mikroplastiku nawet na biegunach, czy na Mount Evereście.

Więcej informacji: DOI: 10.1038/s41467-021-27454-7 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera